Summit lídrů EU skončil. Dohodu na rozpočtu nenalezli, informoval šéf Evropské rady Michel

Mimořádný summit věnovaný víceletému rozpočtu Evropské unie po dvou dnech skončil. Zástupci 27 zemí navzdory úpravě návrhu nedokázali nalézt shodu na celkové výši rozpočtu pro období 2021 až 2027. Budou se proto k vyjednávání muset vrátit při další vrcholné schůzce. „Rozdíly byly příliš velké na to, abychom dosáhli dohody,“ uvedla německá kancléřka Angela Merkelová.

fotogalerie Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Bohužel jsme zjistili, že nejsme schopni dosáhnout dohody a potřebujeme více času... Bylo to složité vyjednávání, zvláště po brexitu,“ prohlásil předseda Evropské rady Charles Michel, který s prezidenty a premiéry jednal s několikahodinovou přestávkou nepřetržitě od čtvrtečního odpoledne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Summit lídrů EU sledoval také bruselský zpravodaj Českého rozhlasu Viktor Daněk

„Ukázalo se, že rozdíly byly příliš velké na to, abychom dosáhli dohody,“ cituje server Politico Angelu Merkelovou. Na dojednání rozpočtu je ale podle ní stále ještě čas.

Předseda Evropské rady Michel odmítl upřesnit, kdy se bude konat další summit. „Nechci dnes mluvit o dalším časovém harmonogramu,“ řekl.

Podle Andreje Babiše z ANO páteční výsledek summitu neohrozí českou ekonomiku ani firmy. Největším překvapením summitu byla podle Babiše pozice Nizozemska, Švédska, Dánska a Rakouska, které odmítly příjmy rozpočtu navržené předsedou Evropské rady Charlesem Michelem ve výši 1,074 procenta hrubého národního důchodu (HND) a požadují maximálně jedno procento HND. 

„Největší překvapení bylo, že vznikla skupina čistých plátců, která svými neférovými požadavky zablokovala jakýkoliv posun vpřed,“ prohlásil Babiš.

Skupina států západní a severní Evropy požadovala snížení navrhovaného objemu rozpočtu právě s odkazem na letošní odchod Británie z EU.

Ten způsobí příjmový propad ročně 60 až 75 miliard eur, tedy zhruba 1,5 bilionu korun, což podle původně předložené varianty měly z větší části kompenzovat bohaté země.

Neslučitelné národní priority

Evropská komise v pátek odpoledne předložila účastníkům summitu upravený návrh, jenž měl vyjít vstříc požadavkům velké části států. Nová varianta však při krátkém večerním zasedání podporu nezískala.

Summit o unijním rozpočtu se protáhne. Šéf Evropské rady jednání přerušil a chce jednat bilaterálně

Číst článek

Státníci se po jednání shodovali, že ani nová varianta nevyhovovala jejich zásadním podmínkám. Francouzský prezident Emmanuel Macron prohlásil, že jeho země chtěla více peněz na platby zemědělcům. Německá kancléřka Merkelová zase kritizovala nedostatečné záruky, že by země nerespektující principy právního státu mohly přijít o prostředky z unijních fondů.

Teoreticky se sice mohou členské země na podmínkách finančního rámce dohadovat až do podzimu, avšak vzhledem k tomu, že chtějí poskytnout dost času na jeho schvalování Evropskému parlamentu, usiluje Michel o rychlejší dohodu.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová v pátek večer ocenila vůli politiků věnovat dva dny složitým jednáním a prohlásila, že viděla snahu dospět k dohodě. Varovala

však zároveň, že pokud rozpočet do konce roku nebude schválen, „nebudou žádné zdroje na výzkum, na rozvoj regionů, na ochranu hranic“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme