Brusel zahájil s Polskem proceduru kvůli změnám v soudnictví. Tahle cesta nikam nevede, zní z Varšavy

Evropská komise v sobotu oficiálně zahájila proceduru vůči Polsku. Stalo se tak kvůli tomu, že se v polském úředním věstníku zveřejnil sporný zákon o obecných soudech, který podle komise může ohrožovat nezávislost polských soudů. Procedura by mohla vést až k finančním sankcím. Podle Varšavy jde o vnitřní věc Polska a cesta zvolená Bruselem vede do slepé uličky.

Brusel/Varšava (Aktualizováno: 17:11 29. 7. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První místopředseda Evropské komise Frans Timmermans na tiskové konferenci v Bruselu 26. července

První místopředseda Evropské komise Frans Timmermans na tiskové konferenci v Bruselu 26. července | Foto: Eric Vidal | Zdroj: Reuters

Komise v sobotu oficiálně zahájila vůči Polsku proceduru kvůli možnému porušení unijní legislativy. Krok se týká zákona o obecných soudech, který byl jako jediný schválen parlamentem a podepsán prezidentem Andrzejem Dudou.

Kritika z Bruselu

Evropská komise dlouhodobě kritizuje změny, které prosazuje vláda Práva a spravedlnosti. Kvůli zásahům do Ústavního soudu spustila v roce 2016 proceduru přezkumu stavu právního státu v Polsku, která může skončit až aktivací článku 7 unijních smluv. Strana PiS v uplynulých týdnech v parlamentu expresně prosadila tři zákony měnící polské soudnictví: zákon o obecných soudech (který prezident podepsal), zákon o soudní radě a zákon o nejvyšším soudu (tyto dva prezident Duda vetoval). Proti změnám protestovala opozice i desetitisíce Poláků.

Paralelně zkoumá Evropská komise stav právního státu v Polsku. Proces spustila v roce 2016 kvůli změnám ústavního soudu. Zohledňuje přitom ale i aktuální snahu vládní strany Právo a spravedlnost prosadit refromy soudnictví.

Jeden zákon ze tří

„Evropská komise spustila proceduru proti Polsku ve věci neplnění závazků členského státu. Odeslána byla výzva k nápravě zákona o obecných soudech publikovaného ve Sbírce zákonů v pátek 28. července. Polská vláda má měsíc na odpověď,“ napsala komise ve zprávě.

Polský prezident Andrzej Duda v pondělí oznámil, že bude vetovat dva zákony z balíku soudních reformem – o nejvyšším soudu a o soudcovské radě. V úterý ale podepsal třetí zákon, který mění fungování obecných soudů v zemi. Účinnosti má nabýt 14 dní po zveřejnění v úředním věstníku, kde byl publikován podle polských médií v pátek.

Evropská komise přitvrdila. Polsko má měsíc na nápravu své justiční reformy

Číst článek

Místopředseda EK Frans Timmermans už ve středu varoval, že zveřejnění zákona ve věstníku povede ke spuštění procedury ze strany komise, připomněl server Onet.pl.

Tahle cesta nikam nevede

V dopise polskému ministrovi zahraničních věcí Witoldu Wasczykowskému vyzval místopředseda komise polskou vládu, aby se vrátila k dialogu. Timmermans pozval do Bruselu Waszczykowského i ministra spravedlnosti Zbigniewa Ziobra.

Mluvčí prezidenta Andrzeje Dudy v reakci na sobotní oznámení Evropské unie prohlásili, že komise „se vydala na cestu, která nikam nevede.“ Podobně reagoval i ministr pro evropské záležitosti Konrad Szymański, podle kterého jde o vnitopolitickou záležitost Polska. Vláda komisi pošle odpověď.

„Je nutné mít na paměti to, že sociální politika a organizace justice patří ke kompetencím členských států,“ napsal ministr Szymański v prohlášení.

Česko se musí rozhodnout, zda se k Polsku postaví jako Orbán, nebo EU

Číst článek

Tiskový mluvčí vlády premiérky Beaty Szydłové vzkázal, že krok komise je nesmyslný. Změny v soudnictví mají podle něj justici zefektivnit a zavést lepší procedury.

Posílení pravomocí ministra

Hlavní výhrada Bruselu se týká diskriminace pohlaví vzhledem k zavedení různých věkových limitů pro odchod do důchodu u soudkyň (60 let) a soudců (65 let), což je v rozporu s unijním právem v oblasti rovnosti pohlaví v zaměstnání.

Dále je komise znepokojena tím, že napříště má být na uvážení ministra spravedlnosti, zda prodlouží mandát soudců, kteří dosáhli důchodového věku. Ministr má mít také na dobu půl roku právo odvolat a jmenovat všechny předsedy soudů. To ostře kritizuje opozice, podle které to ministru Ziobrovi dává moc zbavit se nepohodlných předsedů.

Ohrožení nezávislosti?

Polský ministr vnitra a generální prokurátor Zbigniew Ziobro v červenci 2017 | Zdroj: Reuters

Takový model ohrožuje nezávislost polských soudů, uvedla Komise ve středu, kdy také Polsku dala měsíc na to, aby uvedlo kontroverzní justiční reformu do souladu s unijním právem. Jinak zemi hrozí zahájení procedury, která může vést až k odejmutí hlasovacích práv Polska v EU.

Opoziční deník Gazeta Wyborcza v sobotu na svém webu napsal, že novelizovaný zákon o obecných soudech umožňuje ministru spravedlnosti (a současně generálnímu prokurátorovi) dosadit do funkcí 150 soudců, působících dosud na ministerstvu, jakož i prokurátory, kterým ministr Zbigniew Ziobro důvěřuje.

Filip Harzer, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme