Na 85 000 se shromáždilo v Jeruzalémě před parlamentem, který má začít jednání, na němž zřejmě v pondělí schválí definitivně první klíčovou část soudní reformy. Dalších 100 000 lidí je v Tel Avivu.
Reforma se podle Židovské síly bude řešit až na dalším zasedání parlamentu, které se uskuteční po židovském svátku pesach. Tento osmidenní svátek letos začíná 5. dubna.
Polský prezident Andrzej Duda v polovině června podepsal novelu zákona, která zrušila spornou disciplinární komoru. Má ji nahradit nová komora profesní zodpovědnosti.
Obě země chtějí nově nastavit vzájemné vztahy a zintenzivnit spolupráci. Význam vztahů obou zemí podle prezidentů vzrostl po odchodu Británie z Evropské unie.
Cestou od sídla nejvyššího soudu k sídlu parlamentu soudci nesli hesla protestu: „Právo na nezávislost“ a „Právo na Evropu“. Hodně demonstrantů šlo v talárech, jiní si je nesli přehozené přes ruku.
Bývalý předseda Evropské rady a polský expremiér Donald Tusk se vrátil do domácí politiky. Vyzval Poláky, aby vyšli do ulici a protestovali proti kontroverzní reformě soudnictví.
Soudním dvorem Evropské unie došel k závěru, že stále existují pochybnosti o nezávislosti polského soudnictví. Rozsudek by mohl pomoci trojici polských soudců, kteří se brání svému odchodu do důchodu.
Ve stanovisku to uvedl generální advokát Soudního dvora Evropské unie, podle něhož v návrhu žadatelů není dostatečné vysvětlení vztahu zmíněných opatření a příslušných unijních právních norem.
Rumuni budou 26. května odpovídat na dvě otázky: zda souhlasí se zákazem amnestií a milostí pro odsouzené za trestný čin korupce, a zda souhlasí se zákazem vydávání vládních nouzových dekretů.
Zavedení vyšších limitů pro přesčasy sjednotilo opozici a odbory. Zákon o vzniku správních soudů pak podle kritiků znamená riziko ovlivňování voleb. V Budapešti se už druhý den protestovalo.
Schválen byl také kontroverzní zákon, který podřizuje správní soudy ministru spravedlnosti. Hlasování provázel chaos, opozice ho považuje za nelegitimní. V centru metropole se protestuje.
Kontroverzní reforma polského soudnictví vyvrcholila novým zákonem o nejvyšším soudu, který snižuje věk odchodu členů této instituce u do důchodu. Kvůli zákonu zažalovala Polsko Evropská komise.
„Jde o jeden z kroků, které mohou ohrozit nezávislost justice v Polsku, podkopání právního státu a lidských práv a svobod,“ píše se v dokumentu, který podepsal Jan Lata a Vladimír Jirousek.
Evropská komise se domnívá, že polský zákon o nejvyšším soudu je neslučitelný s právem unie, protože oslabuje zásadu nezávislosti soudnictví, včetně zásady neodvolatelnosti soudců.
„Tohle jsou situace, u kterých cítíte, že mění budoucnost země,“ říká Cristina Muntean o páteční protivládní demonstraci, při které se zranilo na 450 lidí.
Evropská komise 2. července oznámila, že zahájila proti Polsku řízení kvůli porušení unijních právních předpisů v souvislosti se zákonem o nejvyšším soudu.