Život ve svobodném státě není samozřejmostí, ale vzácnou hodnotou, řekla Čaputová k výročí 1968
„Život ve svobodném a demokratickém státě není samozřejmostí, ale vzácnou hodnotou, která byla vykoupena nemalými oběťmi,“ uvedla ve středu slovenská prezidentka Zuzana Čaputová k výročí zahájení vojenské okupace Československa v roce 1968. Vpád vojsk Varšavské smlouvy do někdejšího společného státu Čechů a Slováků odsoudil v prohlášení také předseda parlamentu Andrej Danko.
Čaputová si výročí událostí ze 21. srpna 1968 připomenula ráno v centru slovenské metropole ještě před odletem na oficiální návštěvu Německa. V Berlíně se k okupaci vyjádřila na společné tiskové konferenci s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem. Volání po svobodě a demokracii bylo podle Čaputové v roce 1968 hrubě potlačeno tanky a více než 20 lety vojenské okupace.
„I proto jsme dnes nesmírně citliví na to, když je svobodná vůle lidí rozhodnout se o své budoucnosti a o tom, kam budou patřit, potlačená vojenskou agresí,“ zdůraznila slovenská prezidentka.
Mluvit dnes o normalizaci není adekvátní, říká socioložka a pamětnice Jiřina Šiklová
Číst článek
„Násilný akt vojsk Varšavské smlouvy, kterým zlikvidovala obrodný proces v Československu, je potřeba odsoudit i dnes. Rok 1968 je pro nás Slováky silný stejně jako i odchod sovětských vojsk v roce 1990,“ uvedl Danko.
Předseda slovenského parlamentu a vládní Slovenské národní strany (SNS) Danko dodal, že „nesmíme nikdy dovolit, aby na území Slovenska byli jacíkoli cizí vojáci“.
SNS se dříve postavila proti připravované smlouvě se Spojenými státy, které slíbily poskytnout Slovensku peníze na rekonstrukci vojenských letišť. Strana to zdůvodnila možnou přítomností amerických vojáků na Slovensku.
„Výročí 21. srpna je připomínkou našeho hrdinství i selhání. Hrdinství malého národa, který do velké míry uvěřil v sílu a schopnost postavit se dopředu stanovenému geopolitickému rozdělení světa a vybudovat budoucnost podle svých vlastních představ,“ uvedl premiér Pellegrini, který se ve slovenské metropoli zúčastnil tradiční vzpomínky na oběti invaze.
Ministr zahraničí Miroslav Lajčák vybídl k připomínce obětí okupace Československa a toho, že demokracie nikdy není zaručena a je ji třeba chránit.
Zahraniční cesta do Německa
Poté slovenská prezidentka odletěla na svou první oficiální návštěvu Německa, kde se setkala se spolkovým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem.
„V Evropě není země, která by měla tolik zkušeností s překonáváním rozdělení jako právě Německo. Německo ví, jak nesmírně těžké, ale důležité je hledat to, co nás spojuje. Německou zkušenost dnes potřebujeme přenést i do celé Evropské unie,“ uvedla po schůzce Čaputová, podle níž je to nutné zejména v době, kdy se znovu mluví o rozdělení na nové a staré členské země, na východ a západ, na sever a jih.
Velké části jednání obou politiků vedle vzájemných vztahů dominovalo téma vystoupení Británie z EU. Steinmeier vyjádřil přesvědčení, že dopady brexitu bez dohody Londýna a Bruselu jsou především z ostrovní strany stále podceňovány. Neočekává, že by se o dohodě o brexitu začalo znovu jednat.
„Nejsem někdo, kdo by měl něco proti rozhovorům a proti pokračování přerušeného dialogu. Ale pokud jde o konkrétní očekávání dalšího vyjednávání (o dohodě o brexitu), tak rozumím tomu a chápu to, že Brusel říká, že není žádná varianta takzvané irské pojistky, o níž by se už dříve nejednalo,“ poznamenal.
Šestačtyřicetiletá Čaputová zůstane v Berlíně do čtvrtka.