‚Čarodějky z Buči‘. Noční nebe nad Kyjevem střeží ukrajinské dobrovolnice

Ženy sice tvoří jen nepatrnou část ukrajinské armády, přesto hrají důležitou roli. Často přebírají úkoly mužů, kteří byli odveleni na frontu, střeží například vzdušný prostor před ruskými útoky, jejichž cílem je terorizování civilistů a ničení energetické infrastruktury.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příslušnice jednotky „čarodějnic z Buči“ s kulometným dvojčetem

Příslušnice jednotky „čarodějnic z Buči“ s kulometným dvojčetem | Foto: Gleb Garanich | Zdroj: Reuters

Jen v Buče, kyjevském předměstí, které se hned po začátku rozsáhlé ruské invaze stalo symbolem utrpení ukrajinských civilistů, vstoupilo podle oblastního velitele Andrije Velartyho v posledních měsících k protidronovým jednotkám na sedm desítek žen. Samy se označují za „čarodějky z Buči“.

„Byly jsme tady, viděly jsme ty hrůzy,“ cituje agentura AP jednu z nich, sedmadvacetiletou Anhelinu, která se jakožto lékařka v Buče starala o zraněné. V nemocnici potkala i svého současného přítele, který bojuje na frontě.

K armádě vstoupila Anhelina v červnu i se svojí kamarádkou Olenou, která je také lékařkou. Povolání se ale ani jedna nevzdala, jen po denní službě v nemocnici přidávají noční směnu u kulometu.

Rusko podniklo vzdušný útok na Kyjev, rakety zasáhly vodárnu a jednu stanici metra

Číst článek

Pozici střelce obsadila Olena, střílet se totiž učila už od dětství. „Při výcviku mě nechali střílet z kulometu Browning. Na zásah jedenácti vzdušných cílů jsem potřebovala jen 25 kusů munice,“ pochlubila se v rozhovoru pro internetové noviny Ukrajinska Pravda, který přeložil server Meduza.

Anhelina naopak slouží jako řidička, svým stylem jízdy si vysloužila přezdívku Rychle a zběsile podle názvu hollywoodské filmové série. Za noc podnikne i několik cest ze základny zpět na stanoviště, záleží na počtu poplachů.

V lesích kolem Buči slouží každé dva až tři dny. Protidronové skupiny se kromě střelce a řidiče skládají ještě z nabíječe, nosiče munice a velitele.

Těžko na cvičišti

„Netrénujeme o nic méně než muži,“ myslí si Lidija, která do armády dobrovolně vstoupila v polovině léta. Lidiji je 34 let, má čtyři děti a pracuje jako prodavačka. K ozbrojeným silám se rozhodla vstoupit s cílem ochránit svoji rodinu.

Za krátkou dobu v uniformě již ale nasbírala řadu zkušeností. 31. července pomohla jako asistentka kulometčíka k sestřelení tří dronů typu Šáhed, které na Ukrajinu v rámci rozsáhlého útoku vyslalo Rusko. „Měly jsme noční vidění, takže bylo jednoduché cíle zahlédnout,“ cituje její slova agentura  AP.

Výcvik dobrovolnic probíhá v hlubokých lesích za městem. Kromě základních dovedností, jako je rozebrání a vyčištění služební zbraně, se učí i taktice či odhalování ruských infiltrátorů. Musí se totiž připravit na nepřítele, jehož strategie se neustále vyvíjí.

Výcvik dobrovolnic v lesích nedaleko Buči | Foto: Gleb Garanich | Zdroj: Reuters

Ani po výcviku a ostrém nasazení ale není tréninkům konec, potřeba jsou i kondiční střelby. „Musíte neustále trénovat, abyste mohli drony sestřelovat. Využíváme i simulátory,“ přibližuje Anhelina. Zdokonalování v ovládání zbraní i péči o raněné v poli organizuje každou neděli velitelka čety, které se přezdívá Calypso.

Vojáci bez rozdílu

„Mezi mužskými a ženskými dobrovolníky není rozdíl. Jakmile přijdete sloužit a podepíšete smlouvu, nezáleží na pohlaví, jste vojáci,“ řekla Calypso pro AP. „Válka je válka, ale ženství samozřejmě neztratíte úplně. Jen nezáleží na tom, jestli dron sestřelíte namalovaná a s manikúrou,“ vysvětluje.

V odhodlání svých svěřenkyň má přitom Calypso bezmeznou důvěru. „Kdyby na to přišlo, budeme drony sundávat holýma rukama nebo klacky. Uděláme cokoliv, aby nedoletěly k našim dětem, přátelům, rodině,“ vysvětluje velitelka čety.

Podobná slova přidává i Anhelina, která chce ke vstupu do armády motivovat i další ženy. „Čím více dobrovolnic přijde, tím bezpečnější ukrajinské nebe bude. Je to jen malý příspěvek, ale pomůže k tomu, aby moje matka klidně spala a sourozenci mohli v klidu a míru chodit do školy a potkávat své kamarády.“

tko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme