Češi si v pohledu na svět rozumí víc s Poláky než se Slováky. Ve V4 se zhoršilo vnímání Ruska

Vnímání Ruska se za posledních pět let zhoršilo ve všech státech Visegrádské skupiny, Rusko v Česku nevnímají pozitivně ani voliči opozičních ANO a SPD. Pohled na Spojené státy je mírně pozitivnější, Čína si drží stabilní postavení, ukázal průzkum veřejného mínění z přelomu února a března, který zrealizoval think tank CEIAS ve spolupráci s NMS Market Research.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na vnímání světových mocností se obyvatel Visegrádské skupiny (V4), tedy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska, ptal v průzkumu veřejného mínění středoevropský think-tank CEIAS ve spolupráci s agenturou NMS Market Research. Mezi 14. únorem a 9. březnem 2025 se výzkumníci zeptali 1509 respondentů z Česka, 1505 z Maďarska, 1508 z Polska a 1507 ze Slovenska, jak vnímají Rusko, Čínu nebo Evropskou unii, proběhl online. Výsledky CEIAS zveřejnil ve středu ráno.

Přestože na některých otázkách se obyvatelé čtyř zemí shodli, například na podpoře NATO nebo Evropské unie, výsledky průzkumu ukázaly na regionální rozdíly mezi státy V4, které CEIAS rozdělil na sever, kde je Polsko a Česko, a jih se Slovenskem a Maďarskem.

Názory obyvatel v těchto oblastech se nejvýrazněji odlišují v pohledu na Rusko, ať už jeho vnímání jako hrozby, nebo na jeho ekonomickou sílu. „V porovnání s Polskem a Českem vykazují Maďarsko a Slovensko větší podíl respondentů, kteří mají pozitivní pohled na Rusko, i když většinově je Rusko stále vnímáno velmi negativně,“ vysvětluje pro iROZHLAS.cz autor studie Filip Šebok.

Od roku 2020 se významně zhoršilo vnímání Ruska, Spojené státy zůstávají nejpozitivněji vnímané. Respondenti z V4 vnímají Čínu nehledě na geopolitické změny stabilně.

Existují i odlišnosti ve vnímání mocenského potenciálu jednotlivých mocností a jejich ekonomické moci. „V případě Ruska je poměrně vyšší podíl respondentů, kteří vnímají Rusko jako ekonomicky silné právě na Slovensku a v Maďarsku, než je tomu v Polsku a Česku,“ doplňuje další autor a zároveň ředitel CEIAS Matej Šimalčík.

Nejvíc se v pohledu na světové mocnosti vymyká Slovensko – větší podíl respondentů vyjádřilo pozitivní sentiment ve vnímání Ruska a Číny. Liší se i pohledem na to, jaká z mocností představuje největší hrozbu. „Slováci dokonce většinou vnímají Spojené státy jako větší hrozbu než Čínu, ze států V4 jsou jediní,“ líčí Šebok.

Ze skupiny vystupuje i Česko, a to negativním pohledem na Čínu, což je dlouhodobější trend, a vnímáním Evropské unie. To je v porovnání s dalšími státy V4 nejvíce negativní.

Respondenti z V4 většinou vnímají Rusko negativně, na Slovensku a v Maďarsku je ale proruský sentiment. Slováci vnímají podobně Čínu a USA.

Voliči jednotlivých stran

Velmi výrazné rozdíly ve vnímání geopolitických aktérů lze najít mezi příznivci vládních a opozičních stran napříč V4. Rozdíly mezi politickými stranami jsou nejvíc vidět v Maďarsku a na Slovensku. „Budoucí volby v těchto státech proto mohou vést k zásadním změnám v zahraničněpolitickém směřování Bratislavy a Budapešti,“ vysvětluje Šimalčík.

Podobná situace je i v Česku, kde se voliči ANO a současné vládní koalice nejvíc liší ve vnímání Evropské unie. Voliči ANO vnímají Evropskou unii většinově negativně, zároveň spíš negativně vnímají i Čínu a Rusko. „To nenaznačuje, že by ANO v případě volebního úspěchu mělo významný mandát k přehodnocení vztahů s těmito mocnostmi. Většinově pozitivně Čínu a Rusko nevnímají dokonce ani voliči SPD, potenciálního koaličního partnera ANO v budoucí vládě,“ líčí Šebok. Sněmovní volby připadnou v Česku na podzim 2025.

Rozdíly v pohledu na světové mocnosti mezi voliči jednotlivých českých politických stran.

Jana Václavíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme