Litva v reakci na ruskou agresi obnovila v roce 2015 povinnou vojenskou službu. Letos k ní nastoupilo přibližně 4000 branců, na více nemá stát kapacitu.
Vnímání Ruska se za posledních pět let zhoršilo ve všech státech Visegrádské skupiny, Rusko v Česku nevnímají pozitivně ani voliči opozičních ANO a SPD, ukazuje nový průzkum veřejného mínění.
V nejisté atmosféře zahraniční politiky se Evropa ocitla v bezprecedentní situaci. „Evropa musí činit daleko víc," říká europoslanec a bývalý ministr Alexandr Vondra (ODS) pro Český rozhlas Plus.
Záchranářům se ve vojenském prostoru na východě Litvy časně ráno podařilo vytáhnout z bažiny americké obrněné vozidlo Hercules M8. Na místě pracuje vojenská policie s americkými vyšetřovateli.
Jakými způsoby dávat neutralitu najevo, co vůbec v případě Švýcarska obnáší a není-li už její pojetí překonané až zastaralé, je od začátku ruské invaze na Ukrajinu stále častějším předmětem debat.
Po vojácích pátrají stovky lidí a práci jim komplikuje to, že oblastí prochází plynovod. Na místě vznikla nová silnice, aby tam, kde je vozidlo potopené, mohla přijet těžká technika.
Čeští chemici mají ve světě jméno. Dokáží pružně reagovat na podmínky, které při plnění úkolu mají, a dokáží dekontaminovat i desítky kusů techniky za hodinu.
V české armádě teď slouží zhruba 24 tisíc lidí. Kolik vojáků a techniky bude do budoucna potřeba, ovlivňují také obranné plány Severoatlantické aliance, které jsou neveřejné.
„Polsko je ohroženo Ruskem a jeho jaderným vydíráním. Opravdu tedy potřebujeme záruky a ano, jaderné zbraně, nejlépe americké, by představovaly něco ‚hmatatelného‘,“ nastiňuje Artur Gruszczak.
Dochází k absurdním situacím, když na setkání s generálním tajemníkem NATO americký prezident žoviálně žertuje o obsazení území jiného členského státu, což generální tajemník jen diplomaticky zamluví.
Prezident Trump tvrdí, že milosti, které jeho předchůdce Biden udělil před koncem svého funkčního období, jsou neplatné, protože je Biden nepodepsal vlastní rukou, ale učinil tak automat.
Washington/Moskva||ČTK|Zprávy ze světa|Sledovali jsme online
„Nejde jen o to, že armáda byla desítky let podfinancovaná,“ říká bezpečnostní publicista Gazdík. Podle něj je hlavní problém v tom, že byla dlouhodobě v médiích a společnosti vnímána spíše negativně.
Silná a dobře vybavená armáda, která dokáže čelit současným bezpečnostním hrozbám, je podle prohlášení nejúčinnější zárukou dlouhodobého míru a obranyschopnosti ČR.
„Rusko by z rozšíření NATO mít strach nemělo a myslím, že ani nemá. Jde jen o hybridní propagandu, kterou proti nám vede a zásobuje nás báchorkami o údajných porušených slibech,“ říká Milan Mikulecký.
Svého blízkého poradce Elona Muska, který se narodil v Jihoafrické republice a má také kanadské a americké občanství, pověřil Trump vedením skupiny pro zefektivnění státní správy.
Že „peníze vládnou světu“ je věta, existující snad ve všech jazycích. A protože to všude zní cynicky, tak se svět obvykle tváří, jako by se za to vlastně styděl.
Většina evropských státníků zdůrazňuje, že se Evropa musí postarat o svoji bezpečnost. „Musíme pragmaticky jednat se Spojenými státy a nebýt ublížení,“ míní bezpečnostní analytik Vlastislav Bříza.
Premiér Petr Fiala (ODS) se zúčastnil konference o podpoře Ukrajiny v Londýně. „Potřebujeme spolupráci Evropy se Spojenými státy a musíme se snažit,“ říká.
„Je potřeba jednat diplomaticky, ale zároveň trvat na tom, že obětí této války je Ukrajina, nikoliv Rusko,“ myslí si novinářka a poukazuje na válečné zločiny páchané Ruskem.
Budování evropských kapacit jaderného odstrašení by bylo ohromně nákladné a otázkou vyšších let až dekád, říká analytik Bříza. Větší smysl podle něj dávají dohody s USA o použití jejich zbraní.
Páteční roztržku mezi ukrajinským a americkým prezidentem označil Rutte za nešťastnou. Zdůraznil, že pro mír na Ukrajině je třeba jednota mezi USA, Evropou a Ukrajinou.
Zelenskyj odpoledne před nedělním summitem přiletěl do Londýna, jedná z britským premiérem Starmerem. Stanice BBC píše o pokusu Británie působit jako most mezi Washingtonem a Kyjevem.
Trump se chce s Vladimirem Putinem domluvit na příměří, které by mohl prezentovat jako nejlepší dohodu, kterou kdy USA uzavřely, nechápe, že si ho Putin vlastně vodí, míní politolog Tomáš Klvaňa.