České předsednictví Rady EU končí. ‚Velmi dobré a sjednocující,‘ hodnotí jej zahraniční diplomaté
Velmi dobré a sjednocující. Přesně tak zahraniční diplomaté v Paříži hodnotí české předsednictví v Radě Evropské unie. Česku už zbývají jen dva dny v čele unie a potom štafetu převezme Švédsko. Stejně jako když Česko v létě přebíralo předsednictví od Francie, i tentokrát další předsednickou předávku doprovázel hudební koncert pořádaný českou ambasádou a českým centrem v Paříži.
„Využil jsem ústřední melodii Vltavy a improvizoval jsem na ni. Ten motiv je tak krásný a ve světě velmi známý. Říkal jsem si, proč ho nehraji častěji. Přirovnal bych tuto Smetanovu hudbu k Chopinovi. I on dokázal složit komplexní a jemnou melodii, kterou dokáže ocenit každý,“ říká polský varhaník Karol Mossakowski, který vyhrál v roce 2013 Mezinárodní soutěž Pražské jaro.
Je přesvědčený, že Češi a Poláci k sobě mají blízko. A to nejen v hudbě, ale díky podobným historickým zkušenostem také v ochotě pomáhat uprchlíkům z Ukrajiny.
„Jsem velmi vděčný svým polským spoluobčanům i Čechům, kteří podpořili Ukrajince. To nebylo politické, ale občanské rozhodnutí. My jsme přece něco podobného před lety taky zažili, takže s nimi soucítíme,“ říká Mossakowski.
Průzkum: Za tři. Češi hodnotili předsednictví Radě EU, nejlepší známku dávali voliči vládní koalice
Číst článek
Diplomaté v Paříži se shodují na tom, že jednou z nejviditelnějších akcí českého předsednictví byl říjnový summit lídrů na Pražském hradě. Podle českého velvyslance v Paříži Michela Fleischmanna summit sjednotil Evropu a ukázal její sílu.
„Hlavně to byl velký signál Rusku a Putinovi: ‚Podívej se, milý Putine, tohle je budoucí Evropa, je nás 44, s námi si nezahrávej‘,“ myslí si Fleischmann.
Štafeta Francie-Česko-Švédsko
Česko v červenci převzalo předsednickou štafetu od Francouzů.
„Klobouk dolů, že se českému předsednictví podařilo udržet unijní jednotu i v době války na Ukrajině. Zároveň může být pyšné, že přispělo k budoucímu rozšíření Evropské unie. Bosna a Hercegovina získala status kandidátské země a Kosovo oficiálně požádalo o členství v unii,“ ocenila francouzská státní tajemnice pro evropské záležitosti Laurence Booneová, že Češi dokázali udržet jednotu Evropy a zároveň připravit další rozšíření unie.
Zřídka jsem viděl předsednictví, které bylo úspěšnější a profesionálnější, pochválil Čechy Timmermans
Číst článek
Podle francouzské státní tajemnice se Francie stala třetím největším přispěvatelem Ukrajiny. Paříž ji podporuje finančně, humanitárně i vojensky. Dodala tam osmnáct houfnic Caesar, o dalších se vyjednává, a zavázala se k výcviku dvou tisíc ukrajinských vojáků. Švédové, kteří převezmou otěže unie v lednu, jsou přesvědčení, že je potřeba ještě posílit pomoc Ukrajině.
„Evropa musí ještě víc pomoct Ukrajině. Zároveň musíme pokračovat v tlaku na Rusko a posílit naši vlastní obranu,“ říká švédský velvyslanec v Paříži Hakan Akesson a upřesňuje, že Švédsko vyvezlo své obranné systémy do země ve válce poprvé od roku 1939.
Tehdy podobným způsobem pomohlo Finsku, které stejně jako dnes Ukrajina čelilo ruské agresi. Švédové podle něj budou Ukrajince i nadále podporovat vojensky, politicky i ekonomicky.