Maďarsko podle Orbána chce, aby se pravidelně konal takzvaný schengenský summit, kde budou premiéři a prezidenti diskutovat o současných bezpečnostních výzvách v schengenském prostoru.
„Je to poprvé, co Maďarsko není v konfliktu s institucemi EU, ale jde o jasný střet s drtivou většinou členských států,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz analytik Daniel Hegedüs.
„Je pravděpodobné, že podobný bojkot nastane i ze strany členských zemí,“ okomentoval zástupce ředitele Institutu pro evropskou politiku Europeum Viktorem Daňkem.
Viktor Orbán se vydal na tažení za mír mezi Ukrajinou a Ruskem. Jaké kroky pro to podnikl doposud? Web iROZHLAS.cz analyzuje zahraniční cesty maďarského premiéra od počátku ruské invaze.
V pondělí 1. července se evropského předsednictví ujalo Maďarsko, které si pod vedením krajně pravicového premiéra Viktora Orbána získalo v Unii pověst věčného sabotéra.
Od ruského vpádu na ukrajinské území v únoru 2022 Orbán Ukrajinu ještě nenavštívil. Zároveň patří k několika málo západním lídrům, kteří se od invaze setkali s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
„Jak moc bude maďarské předsednictví destruktivní, to je opravdu těžké předvídat, protože je to na rozhodnutí premiéra samotného,“ popisuje expertka Zsuzsanna Végh.
Make Europe Great Again (Udělejme Evropu opět skvělou) odkazuje na „aktivní předsednictví“. Budapešť se inspirovala Donaldem Trumpem, jehož volební heslo v roce 2016 bylo Make America Great Again.
„Chtěli bychom, aby se toho co nejvíce stihlo během belgického předsednictví, které je dané otázce možná více otevřené než následující země,“ zdůrazňuje ministr pro evropské záležitosti.
Praha / Brusel||Anna Urbanová|Zprávy ze světa|Původní zpráva
„Tato aktivita je důkazem toho, že Evropská unie je odhodlaná podporovat své partnery na východě. Ukrajina a Moldavsko si zaslouží naši podporu a solidaritu,“ zdůvodnil ministr Martin Dvořák (STAN).
Budapešť||Anna Urbanová|Zprávy ze světa|Od zpravodajky z místa
Maďarští představitelé jezdí do Moskvy na návštěvy. Nyní na schůzku do Budapešti zavítá šéf české diplomacie Jan Lipavský (Piráti). Co je smyslem jeho cesty?
Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci poté, co se hodně mezinárodních spojů hlavně na Západě v nedávné minulosti rušilo. Teď se i s ohledem na klimatickou krizi vracejí.
Mottem předsednictví je: chránit, posilovat, připravovat. Belgie chce v čele Rady EU pracovat na posílení unijní ekonomiky, aby byla konkurenceschopná vůči jiným světovým hráčům.
Belgie přebírá po španělsku předsednictví Rady Evropské unie. „Priority se soustředí na velké legislativní návrhy, které lze dokončit v rozumném čase. A ten čas se krátí,“ upozorňuje novinářka.
Europoslanci vyzvali členské státy, aby vystavily maďarskému předsednictví stopku. Jak pro iROZHLAS.cz upozorňuje analytička Pavlína Janebová, tento scénář není příliš pravděpodobný.
Poslanci dlouhodobě vyzývají maďarskou vládu, aby přestala omezovat pluralitu médií, akademické svobody, činnost nevládních organizací či práva sexuálních menšin.
Už nyní rostou pochyby, zda a jak se s předsednickou rolí hodlá vyrovnat orbánovské Maďarsko, které je s unijními institucemi v takřka chronickém sporu.
Švédsko se nyní blíží do finiše svého předsednictví v Radě EU. Štafetu přebírali po Češích a jak říká švédský velvyslanec Fredrik Jörgensen v rozhovoru pro iROZHLAS.cz, byla to bezproblémová předávka.
Nejčastěji skloňovaná jména patří Mikuláši Bekovi a Jozefu Síkelovi. Starostové uvažují také nad bývalým poslancem Janem Farským. Do klání by se rád připojil 1. místopředseda Pirátů Marcel Kolaja.
Česko předalo štafetu a dál hledá klíč do nitra Evropské unie. Po půlročním předsednictví přišla vláda s plánem obsadit vlivná místa v Bruselu, a získat tak větší moc.
Česku se podařilo udržet jednotu EU v podpoře Ukrajiny. Předsednictví také úspěšně dojednávalo kroky v řešení energetické krize. Komunikace evropských témat na domácí půdě se ale vládě nedařila.
„Myslím si, že ohlasy, které dostáváme jak od našich partnerů z Evropského parlamentu i z členských zemí svědčí o tom, že předsednictví výborně splnilo svou základní roli,“ říká ministr Bek.
Za posledního půl roku se Češi podle ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN) vymanili z V4 a „etablovali se ve střední a východní Evropě jako země, která je normální“.
„Vláda žila v režimu českého předsednictví. Teď bude jasněji vidět identifikace stran,“ předpokládá v rozhovoru pro iROZHLAS.cz na konci českého předsednictví v Radě EU ministr Mikuláš Bek (STAN).