Česko změnilo postoj k ochraně dat. V Bruselu podpoří tvrdší pravidla
Česká republika odsuzuje údajné odposlechy cizích státníků americkou tajnou službou, prohlásil na bruselské schůzce lídrů zemí Evropské unie premiér v demisi Jiří Rusnok. Podpoří proto případný požadavek jiných zemí na zavedení přísnější ochrany osobních dat.
Německé úřady mají podezření, že Američané odposlouchávali mobilní telefon kancléřky Angely Merkelové.
Skandál s údajnými odposlechy zcela změnil atmosféru bruselského summitu. Je možné, že by mohla být dokonce přijata nějaká tvrdá odsuzující deklarace.
Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz mimo jiné vyzval k tomu, aby Evropská unie pozastavila vyjednávání se Spojenými státy o dohodě o zóně volného obchodu. Ta by měla evropské ekonomice přinést desítky miliard eur.
„Mezi spojenci a partnery musí existovat důvěra,“ upozornila v Bruselu Merkelová. S tím souhlasí i Rusnok: „Budeme s nimi jaksi solidární v tom, že je naprosto nepřípustné, aby cizí tajné služby monitorovaly telefonní provoz představitelů suverénních zemí, k tomu se určitě připojíme.“
Premiéra prý neznepokojuje možnost, že by byl sám sledován. Moderní technologie podle něj přinášejí velké možnosti i rizika.
Lídři zemí Evropské unie chtějí co nejrychleji přitvrdit v ochraně osobních dat
Číst článek
Evropská komise navrhuje, aby musely firmy jako Facebook nebo Google nakládat s daty svých klientů s větší opatrností. Za porušení pravidel by jim hrozily velké pokuty. Česká republika původně nechtěla stanovit termín pro přijetí pravidel na jaro příštího roku. Premiér Rusnok teď ale odmítavý postoj změnil.
„Na úřednické úrovni byly před několika týdny takové tendence – nedávejte nám moc rychle velké úkoly. Bohužel doba je taková, že vyžaduje rychlé a velké úkoly. Já nemám problém se striktními termíny. Otázka je, jak jsou realistické, ale určitě je nebudeme blokovat,“ vysvětlil.
Nově už Česká republika také nezpochybňuje nutnost rychlého zrušení roamingu.