Čeští vojáci cvičí v Německu v simulované afghánské vesnici

Vojáci ze 72. mechanizované brigády v Přáslavicích odpočítávají poslední týdny, než odletí do afghánské provincie Wardak. Sami už se těší, až důkladnou přípravu vystřídá nasazení v ostré akci. V Afghánistánu by měli od dubna cvičit tamní ozbrojené složky a vyrážet s nimi na zásahy do terénu. Právě v těchto dnech absolvují čeští vojáci mezinárodní cvičení na americké vojenské základně v německém Hohenfelsu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští vojáci cvičí v Německu v simulované afghánské vesnici

Čeští vojáci cvičí v Německu v simulované afghánské vesnici | Foto: Olga Haladová

Mezinárodní cvičení na americké vojenské základně Hohenfels v Bavorsku je v plném proudu. Vojáci si tu mají připadat jako v Afghánistánu.

„My napodobujeme, nekopírujeme Afghánistán. Každé město tady má skupinu civilních německých, iráckých nebo afghánských obyvatel. Nebo to jsou emigranti, které jsme najali, aby sem přijeli a žili v těch městech," říká kapitán americké armády Robert Wilson a pokračuje:

"Každý jednotlivec má svou roli, dělá svoji práci, reprezentuje nějaký kmen nebo etnickou skupinu. Díky nim se vojáci učí pochopit kmenové nejednosti nebo ekonomické problémy. Těmto věcem musíte rozumět, abyste se mohli pokusit zlepšit situaci v oblasti, ve které operujete.“

Každá vesnice tu například má mešitu. I to je součástí celé hry, doplňuje kapitán americké armády.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Zbyňka Zykmunda o cvičení vojáků v německém Hohenfelsu

Čeští vojáci dostávají od Američanů úkol prohledat afghánskou vesnici, kde se mají skrývat povstalci.

„To je moje kancelář a dole je kancelář mého kolegy. Jsme tady jenom na krátkou dobu. Ráno vždycky přijdeme a jsme tu do večera. Spíme na vojenské základně, ne tady. Funguje to tak vždycky, když se tu rychle mění skupiny vojáků. Když jsou kurzy delší než tři týdny a je léto, tak pak můžeme spát i tady,“ vysvětluje Madžit z Berlína.

Tady pracuje a je součástí celého vojenského cvičení. Představuje obyvatele města Fayzabad v severním Afghánistánu.

Ubránit se

Podle velitele 4. jednotky poradního a výcvikového týmu OMLT podplukovníka Martina Botíka je základna Hohenfels specifická právě v tom, jak se snaží podmínky v Afghánistánu co nejvěrněji přiblížit:

„Všechny americké brigády, které jedou působit do Afghánistánu, procházejí výcvikem tady v Hohenfelsu.“

Při průzkumu vesnice dojde i na střelbu. Nestřílí se sice ostrými, ale jinak je všechno jako v reálu.

Na přilbě a na zbrani mají vojáci senzory. Když zbraň vystřelí, vyšle paprsek směrem na nepřítele. Senzory ho zachytí. Když je voják zasažen, senzory hlásí, že je mrtvý. Zbraň zasaženého vojáka pak už není funkční.

Čeští vojáci cvičí v Německu v simulované afghánské vesnici | Foto: Olga Haladová

Dalším úkolem Čechů je bránit základnu. „Na této základně probíhá nácvik obrany základny. Jednotka je ve složení dvou týmů, rumunského o síle 30 lidí a šesti vozidel a druhá část v síle 19 Čechů. Zatím proběhl nájezd do základny, příprava palebného systému,“ říká mi nadporučík Martin P.

Současně s celkem 50 českými vojáky tu cvičí také Slovinci, Maďaři, Poláci, Bulhaři nebo Rumuni.

„Teď se právě učíme spolupracovat s našimi rumunskými protějšky, protože jazyková bariéra je docela problém. Není to ale zase nic tak hrozného, aby se to nedalo odstranit,“ uvádí Botík.

Cvičení by české vojáky mělo připravit na problémy, které je čekají v Afghánistánu. Právě obranu základny budou Češi v Afghánistánu učit místní vojáky.

Velitel Martin Botík si výcvik pochvaluje. České vojáky chválí i Američani.

„Chtějí tu být, chtějí být dobrými vojáky. Jsou vynikající v taktice malých jednotek jako je oddíl nebo četa,“ hodnotí americký kapitán.

Kapitán americké armády Robert Wilson tady s českými vojáky tráví každý den. Na konci dvoutýdenního cvičení bude i on rozhodovat o tom, jestli si Češi z Hohenfelsu odvezou certifikát, který jim umožní odjet do Afghánistánu. Jejich mise v provincii Wardak by měla začít v dubnu a trvat půl roku.

Zbyněk Zykmund Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme