Chorvati doufají, že soud v Haagu osvobodí Anteho Gotovinu

Rozsudek nad třemi chorvatskými důstojníky dnes vynese mezinárodní tribunál pro bývalou Jugoslávii v Haagu. Pozornost se soustřeďuje zejména na generála Ante Gotovinu, který v roce 1995 velel chorvatské armádě při osvobozovací operaci Oluja-Bouřka. Zahynuly přitom desítky srbských civilistů a na 200 tisíc lidí muselo opustit své domovy. Haagský tribunál ho proto soudí z válečných zločinů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ante Gotovina

Ante Gotovina | Foto: Gregor Martin Papucsek

„Časni sude, nisam kriv,“ oznamuje Ante Gotovina ctěnému soudu, že je nevinný.

Od vyřčení těchto slov uplynulo více než pět let. Tak dlouho už sedí chorvatský generál ve Scheweningenu. Předtím byl pět let na útěku. Z dokladů, které u něj našli, vyplynulo, že se objevil i v České republice. V prosinci roku 2005 ho zatkla španělská policie na Kanárských ostrovech.

Následujících několik dní se v celém Chorvatsku konaly demonstrace na podporu generála, mimo jiné i na splitské „rive“, tedy na nábřeží.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Gregora Martina Papucska o soudu s chorvatskými generály v pořadu Zblízka.mp3

„Mi znamo što treba učiniti,“ říká tehdejší premiér Ivo Sander.

Snaží se tak uklidnit davy. Vláda prý ví, co je potřeba udělat a co je nejlepší pro Chorvatsko, a všichni by měli zachovat chladnokrevnost.

Sander už není premiér, sedí za korupci v rakouském vězení. Mnozí Chorvati mu to teď přejí. Stejně smýšlejí o jeho předchůdci Račanovi i bývalém prezidentu Mesičovi, neboť je viní z toho, jak dopadl generál Gotovina, jak se dostal chorvatský národní hrdina na celosvětový pranýř, jak záhřebští politici takříkajíc obětovali Gotovinu i národní čest za chabý příslib vstupu do Evropské unie.

Gotovinova kariéra vyvrcholila právě v době operace Bouřka, jíž velel. Jak dokazuje tato nahrávka, dokonce tvrdě a nekompromisně nevyloučil ani etnické vyčištění takzvané srbské Krajiny.

O záměru etnicky vyčistit území obsazená Srby svědčí i nahrávka z porady na Briuni, kde sám prezident Tudjman připouští, že Srbové zmizí.

Právě to je hlavní argument obžaloby, která tvrdí, že operace Oluja nebyla národně-osvobozovací akce, ale akt pomsty, při němž zemřeli i desítky srbských civilistů. Proto žádá pro generála 27 let vězení, obhajoba zase osvobození od všech obvinění.

Svého rodáka si váží

Don Mario Sikirič je farář v Gotovinově rodišti Pakoštane. Je zaníceným pastorem svých oveček a ani na chvíli nezaváhá, když říká, že svého rodáka si tady cení za všechno, co udělal pro Chorvatsko.

„Město Pakoštane je na něj hrdé. Ve všech kostelech zadarského biskupství je každý pátek mše svatá za spravedlnost a mír. Neztrácíme naději, že nás Pánbůh vyslyší a těm, kteří mají rozhodovat o údajných válečných zločinech, našeptá, aby přijali osvobozující rozsudek. V opačném případě by se stalo poprvé v historii, že odsoudí člověka, který bránil svou vlast,“ říká Mario Sikirič.

Připomeňme si také starostu Pakoštane Milivoje Kurtova, který je přesvědčený – jak jinak – že generál je nevinný člověk. Obyvatelé Pakoštane ho mají rádi, dokonce mu svépomocí rozšířili dům. Těžko by pro ně bylo přijatelné, že někdo, koho většina obyvatel považuje za hrdinu a nevinného člověka, bude odsouzený.

„Nezajímá nás Evropa,“ říkají Gotovinovi rodáci z jaderského městečka Pakoštane, a vyjadřují tak názor většiny Chorvatů, kteří by raději viděli generála na svobodě než Chorvatsko v Evropské unii.


Zvětšit mapu

Gregor Martin Papucsek, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme