Chorvatsko má vstoupit do EU v roce 2013, rozhodl summit
Chorvatsko má vstoupit do Evropské unie 1. července 2013, a stát se tak jejím 28. členským státem. Dnes, v předvečer dvacátého výročí vyhlášení nezávislosti Chorvatska, to v Bruselu schválil summit EU. Zmíněné datum je zatím tzv. technické, ale vstup Záhřebu může v podstatě ohrozit pouze záporné vyjádření některého z národních parlamentů.
Příští týden by se měly uzavřít poslední čtyři kapitoly přístupových protokolů – mezi nimi i ta, která se týká základních práv, tedy i národnostních menšin. Maďarské předsednictví pak uzavře s Chorvatskem jednání 30. června. Do konce roku by Záhřeb s dalším, polským, předsednictvím podepsal přístupovou smlouvu a pak začne poměrně dlouhý proces ratifikace v 27 členských zemích.
Pro Chorvatsko byl zaveden monitorovací mechanismus, který je stejný jako v minulosti u jiných přistupujících zemí. Kontroluje se, jak Záhřeb plní všechny resty, které mu ještě zbývají. EU nechce udělat stejnou chybu jako v případě Bulharska a Rumunska, která přijala v roce 2007, a přitom ještě zdaleka neměly splněny všechny podmínky.
Zvláštní zpravodaj Martin Dorazín referuje o chorvatské reakci na přiblížení vstupu do EU
Na rozhodnutí summitu čekala chorvatská premiérka Jadranka Kosorová přímo v Bruselu a doufala, že do Záhřebu přiveze dobrou zprávu. Chorvatští politici označují rozhodnutí za historický den pro Chorvatsko.
„Mohu říct, že Chorvatsko došlo na konec velké cesty, protože uzavíráme předvstupní rozhovory. Tento okamžik, tento den je určitě dnem historickým pro Chorvatskou republiku, pro všechny její občany a občanky. A to ještě v předvečer velkého dne, kdy budeme slavit 20. výročí nezávislosti Chorvatska,“ prohlásila v oficiální řeči Kosorová.
Podle zvláštního zpravodaje Českého rozhlasu v Záhřebu Martina Dorazína chce Kosorová z této pozitivní zprávy vytěžit body pro svoji stranu v podzimních parlamentních volbách. Ta zatím v průzkumech nemá příliš vysoké preference a premiérka hodlá vstup do Evropské unie prezentovat jako obrovský úspěch své politiky.
Balkanolog Filip Tesař potvrzuje ve Světě o druhé téměř jistý přístup Chorvatska do EU
Chorvaté pak dnešní rozhodnutí považují za přirozený vývoj – domnívají se totiž, že jejich země do EU už dávno patří. Podpora tohoto kroku však v zemi kolísá podle vnitropolitických událostí.
„Když byli chorvatští generálové odsouzeni za válečné zločiny, veřejnost si to dala dohromady s EU, jejíž podmínkou je mimo jiné plná spolupráce s haagským tribunálem pro válečné zločiny. Tehdy byla popularita EU historicky nejnižší, ale pak se zase během několika měsíců vyšplhala nahoru,“ uvádí Dorazín.
Chorvatský nacionalismus se už vytrácí, tvrdí balkanolog
Balkanolog Filip Tesař se domnívá, že Chorvatsko, které dokončilo přístupové rozhovory s velkým vypětím, má členství téměř jisté. Rozhodnutí národních parlamentů je v zásadě politické a jen tehdy, pokud by v Chorvatsku vypukl nějaký zásadní skandál spojený s vládou zákona, bychom mohli očekávat nějaký odklad.
„Chorvatsko dělá ve srovnání s Bulharskem nebo Rumunskem mnohem lepší dojem a je vnímáno mnohem spíš jako součást historického evropského prostoru už tím, že zapadá v rámci Unie do jihoevropského katolického bloku,“ hodnotí Tesař.
Chorvatský nacionalismus spojený s válkou na Balkáně v 90. letech už prý Evropa neřeší. „Před pěti, šesti lety byla v Chorvatsku velmi ožehavou politickou záležitostí spolupráce s haagským tribunálem, ale dnes je společnost někde jinde. Není to důsledkem nějakého vývojového posunu či debat, spíš si myslím, že se nad tím zavírá voda a ubíhá čas a válka se z povědomí lidí vytrácí do ztracena. Na mezinárodní úrovni se konstatuje, že s haagským tribunálem už Chorvatsko léta spolupracuje, a tečka,“ uzavírá Tesař.