‚Akci považujeme za úspěch.‘ Aktivisté opustili areál elektrárny Chvaletice, před odchodem uklidili
Před hnědouhelnou elektrárnou Chvaletice skončil třídenní protest. Ekologičtí aktivisté od pátku blokovali hlavní vchod do elektrárny a s přestávkami také dva vedlejší vjezdy. V neděli oznámili, že protest ten den skončí. Kolem 13.00 účastníci začali opouštět vjezd a o hodinu později už byli pryči. Protestovali proti prodloužení provozu elektrárny a proti udělení výjimky na emisní limity, kterou před pár dny odsouhlasil Pardubický kraj.
„Blokádu po 48 hodinách ukončíme společnou demonstrací cestou na vlak. Akci považujeme za úspěch, podařilo se nám upozornit na problém, který představuje těžba a spalování uhlí,“ řekl v neděli ráno Josef Patočka z hnutí Limity jsme my. Asi v 11.00 začali protestující balit své věci a uklízet prostor před elektrárnou.
Protest byl součástí akce Klimakemp pořádané hnutím Limity jsme my. Účastníci po konci blokády zamířili na vlak a poté do asi 20 kilometrů vzdálených Veltrub na Kolínsku, kde se Klimakemp koná. Takzvané Akční dny více než týden trvající akce končí v neděli, do úterý má pak probíhat rozkládání kempu ve Veltrubech.
„Nekončíme v tlaku na instituce, chceme, aby začaly zavírat uhelné elektrárny jednu po druhé,“ řekl také Patočka.
Elektrárna po dobu protestu fungovala normálně. V sobotu aktivisté zaměstnancům rozdávali letáky, kde jim vysvětlovali, proč by měli přijít na bezuhlíkovou ekonomiku, a předkládali možnosti, jak by si lidé pracující v uhelných elektrárnách mohli udržet živobytí.
Mluvčí holdingu Gabriela Sáričková řekla, že elektrárna prochází modernizací za několik miliard a nedávno odvrátila v části středních Čech black out. Nerozumí tedy tomu, proč aktivisté protestují.
Happening v Pardubicích
V sobotu také asi dvacítka demonstrantů také přijela do Pardubic, kde uspořádala happening u krajského úřadu, který nedávno udělil elektrárně výjimku na emise oxidu dusíku a rtuti. Evropské limity začnou platit v létě 2021.
Demonstraci a blokádu po celou dobu sledovala policie na místě. Podle policejní mluvčí Markéty Janovské se vše obešlo bez incidentů.
Chvaletická elektrárna je v provozu od roku 1979, je nejmladší v zemi. Od roku 2013 ji vlastní Severní energetická (Sev.en). Koupila ji od společnosti ČEZ za 4,12 miliardy korun. Proti udělené výjimce se ekologické organizace odvolají, Patočka doufá, že tak učiní všichni odpůrci elektrárny, ale také například obce v okolí elektrárny.