‚Čistá‘ elektřina ve Velké Británii poprvé překoná tu vyrobenou z fosilních paliv
Do místní sítě ve Velké Británii bude v letošním roce poprvé proudit více elektřiny z ‚čistých zdrojů‘ než ze zdrojů, které generují uhlíkové emise. Minulý týden to oznámil provozovatel britské rozvodné sítě National Grid na základě prvních pěti měsíců tohoto roku. Ekologicky šetrná výroba v zemi poprvé překonala fosilní paliva v prvenství o hlavní zdroj elektrické energie.
Produkce z uhlí a plynu od ledna do května tvořila 47 procent dodávek v zemi. Jaderné elektrárny a obnovitelné zdroje tvořily 48 procent. Zbylých pět procent pocházelo ze spalování biomasy.
Ještě před deseti lety přitom obnovitelné zdroje představovaly zanedbatelnou část výrobu a fosilní paliva tvořila tři čtvrtiny elektrické energie. V současnosti pokrývají jen větrné elektrárny téměř 20 procent výroby.
„Díky neuvěřitelnému pokroku, který Británie za posledních deset let učinila, můžeme nyní říci, že 2019 bude rokem, kdy bez uhlíková energie poprvé porazí výrobu poháněnou fosilními palivy,“ řekl pro deník The Guardian šéf National Grid John Pettigrew.
Británie má za sebou dva týdny bez elektřiny z uhlí. Poprvé za 137 let
Číst článek
Podle Petigrewa bude letošní rok pro Británii milníkem v transformaci energetiky. Například v druhé polovině května se země na celé dva týdny obešla bez elektřiny vyrobené z uhlí. Celkově tvořila elektřina vyrobená v uhelných elektrárnách od ledna do května tohoto roku jen tři procenta dodávek.
Plán Velké Británie je tento neekologický zdroj výroby do roku 2025 vyřadit úplně. Končící premiérka Theresa Mayová hodlá podle britských médií ještě před svých odchodem prosadit závazek na dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050.
V Česku představovaly uhelné elektrárny loni největší zdroj elektrické energie. Jen na 43 procent produkce zajišťovalo hnědé uhlí, čtyři procenta černé uhlí. Třetinu výroby tvořily jaderné elektrárny a 11 procent obnovitelné zdroje.
Do roku 2030 plánuje Česko zvýšit podíl obnovitelných zdrojů ve výrobě elektřiny o zhruba deset procent. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka využívání fosilních paliv v letech 2035 až 2040 klesne na 15 procent.