Šanghajský lockdown: ven z bytu jen na testování, zákaz venčení zvířat, separace pozitivně testovaných
Šanghaj se uzavřela do karantény kvůli strmému nárůstu počtu nakažených koronavirem. V současnosti případy překonaly hranici 25 tisíc. Přestože je většina lidí bezpříznakových, platí po celém městě už druhý týden přísná opatření. Obyvatelé čínské metropole nemohou vycházet z bytu, pozitivním jsou odebíráni a vražděni domácí mazlíčci. Ze zavřených bytů se ozývá zoufalý křik. Lidé píšou, že jim dochází jídlo, které není kde nakoupit.
„Není to o viru, není to o vědě, není to o vládě. Je to čisté šílenství,“ vzkazují lidé uvěznění ve svých bytech v Šanghaji.
Vedení města zdůraznilo, že kdokoli z občanů poruší koronavirová omezení, bude přísně potrestán. Záznam zveřejněný na twitteru dokládá, že policisté v jednom takovém případě použili nervový paralyzér. Do bytu muže, který se pokoušel vymanit se z izolace, vtrhla několikačlenná jednotka, zahnala ho na balkon a násilně ho odvedla.
上海十来名警察带着警犬闯入民宅抓一个人去隔离集中营,动用了各种武器,最后好像是打了电击枪才把人打倒。 pic.twitter.com/L3PNW16xCp
— 方舟子 (@fangshimin) April 13, 2022
Omezování pohybu a bezvýchodnost situace už dostihla některé obyvatele metropole. Městem zní křik. Někteří se ze zoufalství uchylují k nejzazšímu řešení – ukončují svůj život třeba skokem ze svého bytu ve výškových budovách.
Residents in #Shanghai screaming from high rise apartments after 7 straight days of the city lockdown. The narrator worries that there will be major problems. (in Shanghainese dialect—he predicts people can’t hold out much longer—he implies tragedy).pic.twitter.com/jsQt6IdQNh
— Eric Feigl-Ding (@DrEricDing) April 10, 2022
Lidé by během „klíčové fáze“ lockdownu neměli opouštět své domovy kvůli vynášení odpadků ani venčení psů. Vyzvala k tomu představitelka městské zdravotní komise Čchien-jü začátkem dubna.
Policisté následně začali shromažďovat domácí mazlíčky od covid pozitivních lidí. Některé pochytali do pytlů a nechali je na ulici. Objevily se ale také záznamy, na kterých muži utlučou kočku k smrti.
Izolace mimo domov
Kvůli karanténě byly od rodin oddělovány covid pozitivní děti. Na sociálních sítích se objevily snímky, na kterých bylo několik kojenců a batolat na jedné velké posteli. Bez přítomnosti dospělých, natož vlastních rodičů. To vyvolalo silnou vlnu rozhořčení.
Zdravotnické úřady pak dovolily návštěvy. Dospělí při nich ale musí dodržovat přísná opatření – s nasazenou rouškou po celou dobu, nesmí společně jíst ani používat stejné předměty. „Rodiče, kteří plně chápou zdravotní rizika a podepíšou příslušný souhlas, mohou doprovázet své děti do karanténních zařízení,“ citovala minulý týden agentura AP.
Pozitivní obyvatele města chce mít jeho vedení pod kontrolou. A to bez výjimky. Kromě dětí se tak shromažďují také staří lidé, což vyvolává obavy jejich příbuzných a pečovatelů. Těm totiž není umožněno, aby s nimi odjeli.
Příběhy popsala agentura Reuters. Dlouholetá rezidentka Šanghaje – 99letá Lu – byla pozitivně testovaná. „Kdo se o ni bude starat? Budou tam pečovatelé, lékaři?“ ptala se vnučka. „Moje babička není někdo, kdo by mohl žít samostatně,“ vypověděla.
„Pokud měl její pečovatel covid a neměl žádné příznaky, proč by nemohli zůstat spolu?“ nechápala. Rodině zdravotníci řekli, že ji odvezli do izolace, o sedm dní později přišla zpráva, že zemřela.
Přístup ke službám
Policie varovala obyvatele města, aby nešířili údajné falešné zprávy o nedostatku potravin. Podle záznamů, které se objevily na sociálních sítích, kvůli tomu lidé vyrazili do ulic protestovat. „Umíráme hlady!“ volali na policisty v oblecích, zahalených za štíty a respirátory.
上海一小区发生暴动! pic.twitter.com/QggpWoR8ZW
— 谢万军 Wanjun Xie (@wanjunxie) April 6, 2022
Lidé si ale také stěžují na úroveň zdravotnických služeb, málo dostupných léků nebo špatnou vybavenost karanténních zařízení. Kvůli izolaci pozitivních obyvatel města zřídilo v hotelích, na stadionech a v centrech na 62 středisek.
Město před týdnem začalo obyvatelům distribuovat léky tradiční čínské medicíny. Jedná se o bylinné přípravky a tablety proti chřipce. Podle úřadů dokážou vyléčit koronavirus.
Day 6. Finished my 5-day course of Paxlovid. Feel 95% better—only intermittent coughing left—hope it’s gone soon. I’m still positive. My other friend is on his 12th consecutive (faintly) positive day. He is visiting his elderly mom—I told him to only do outside & stay at hotel.
19:15 – 13. 04. 2022
Agentura Reuters uvádí, že kvůli tomu musela řada firem přerušit výrobu. Uzavřením trpí především technologické firmy. Jsou mezi nimi například Quanta Computer, která pro společnost Apple montuje počítače, či firma Pegatron, která pro Apple sestavuje přístroje iPhone.
Jiné společnosti zase nařídily zaměstnancům přespávat v kanceláři, aby nemusely uzavřít provoz.
Metropole, ve které žije 26 milionů obyvatel, se do lockdownu uzavřela 28. března. Původně měla uzávěra trvat několik dní a byla rozdělena do několika fází, úřady její konec však stále odsouvají. Opatření mají být uvolněna podle výsledků plošného testování.
Čína má více než 1,4 miliardy obyvatel a drží politiku nulové tolerance vůči koronaviru. Aby se tak mohla prezentovat, uplatňuje extrémně přísná opatření. Varianta omikron Xi ale její snahy zkomplikovala. Rozvolňování by nyní mohla začít ve třech zónách města. Rozhodlo se již o zkrácení karantény pro cizince, kteří do města přiletí.