Čína kvůli návštěvě prince Williama na rok zakázala dovoz slonoviny

Čína na jeden rok zakázala dovoz slonoviny. Rozhodnutí Pekingu přichází krátce před návštěvou britského prince Williama v někdejší Říši středu. Britská královská rodina je totiž známá svým úsilím za záchranu vzácných zvířat. Čína přitom patří k největším odběratelům slonoviny i nosorožčích rohů na světě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klára Škodová pozorovala slony v Timbavati v Jihoafrické republice

Klára Škodová pozorovala slony v Timbavati v Jihoafrické republice | Foto: Klára Škodová

Pytláci jen během uplynulých třech let zabili v Africe 100 tisíc slonů, v centrální části černého kontinentu se tak stav sloní populace snížil o 64 procent. Osud těchto chobotnatců, stejně jako nosorožců tak může být brzy zpečetěn:

„Ilegální zabíjení slonů a nosorožců v Africe a k tomu se vztahující nelegální obchod se slonovinou a rohy nosorožců dosáhly šokující úrovně. Musíme proto zasáhnout a zabránit tomu, aby nejen tato zvířata, ale i další druhy zcela z divoké přírody nezmizely,“ prohlásil před dvěma lety princ William na setkání zástupců více než 200 vlád v thajském Bankgoku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kvůli návštěvě prince Williama zakázala Čína na rok dovoz slonoviny. Podrobnosti v reportáži Roberta Mikoláše

Od té doby se ale stav zejména slonů a nosorožců opět snížil, zejména kvůli přetrvávající vysoké poptávce ve Vietnamu a Číně, do které směřuje 70 procent všech klů ze zabitých slonů.

Mezinárodní obchod se slonovinou je sice zakázán od roku 1989, například v Číně ale zůstává legální. A do někdejší Říše středu ho běžně dodává i jeden z hlavních afrických spojenců Pekingu - Zimbabwe.

Tamní prezident Robert Mugabe dokonce slonovinu vyměňuje za čínské zbraně. Sloni přitom žijí i v samotné Číně, konkrétně v provincii Jün-nan, kde u Si-šuang-pan-na přežívá asi 250 jedinců poddruhu slona indického. I oni jsou však na pokraji vyhubení:

„Tresty za zabíjení slonů a pašování slonoviny by měly být přísnější,“ říká ředitel jediné čínské sloní rezervace Li Čung Jüan.

Sám se s princem Williamem během jeho návštěvy Číny setká a očekává se, že William bude v nejlidnatější zemi světa hlavně vysvětlovat, proč je důležité tato zvířata chránit. Vždyť většina Číňanů ani neví, že za výrobky ze slonoviny platí vysokou cenu celé lidstvo.

Nejnovější rozhodnutí zakázat dovoz slonoviny by navíc podle Pekingu mělo pomoci zájem o sloní kly výrazně snížit.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme