Čína si vyhrazuje možnost použít proti Tchaj-wanu násilí, znovusjednocení je podle ní v zájmu všech

Čína si vyhrazuje právo použít proti Tchaj-wanu v krajním případě a při závažných okolnostech sílu, první volbou je ale pro ni mírové znovusjednocení. Podle agentury Reuters to v sobotu řekl mluvčí Komunistické strany Číny.

Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plenární zasedání Komunistické strany Číny v Pekingu

Plenární zasedání Komunistické strany Číny v Pekingu | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Znovusjednocení Číny a Tchaj-wanu je podle něj v zájmu všech, včetně tchajwanských obyvatel, řekl mluvčí na tiskové konferenci v Pekingu. Konala se den před zahájením sjezdu vládnoucí strany.

Čína považuje Tchaj-wan za svoji součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě, že by vyhlásil nezávislost. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení.

Japonsko se obává eskalace napětí u Tchaj-wanu. Kvůli Číně zvažuje rozmístění střel dlouhého doletu

Číst článek

V neděli začne v Pekingu týden trvající sjezd Komunistické strany Číny, na kterém bude pravděpodobně na třetí funkční období zvolen prezident Si Ťin-Pching. Čínští prezidenti jsou v úřadu pět let.

Mluvčí strany znovu hájil takzvanou politiku nulového covidu a s ní spojená přísná opatření, včetně uzavírání milionů lidí do karantén při výskytu minimálního počtu nakažených.

V zemi podle něj žije mnoho starých lidí a různé její části jsou nerovnoměrně rozvinuté. „Reakce na nemoc covid-19, jakou Čína zvolila, se ukázala být co do nákladů nejužitečnější,“ tvrdí mluvčí.

Podle agentury DPA nicméně slíbil lepší koordinaci epidemických opatření a sociální a hospodářské politiky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme