Čínský deník dští oheň kvůli americké pochvale Tchaj-wanu, šermuje vojenským zásahem

Tchajwanská armáda během cvičení, které simuluje útok z pevninské Číny (srpen 2016). | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Zvýšení dovozních cel, ale také politicky velmi citlivé téma Tchaj-wanu - to jsou aktuálně nejožehavější témata ve vztazích mezi Spojenými státy a Čínou.

Tchaj-pej Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejen ve čtvrtek schválené zvýšení amerických cel na dovoz čínských výrobků do Spojených států teď zatěžuje vztahy mezi oběma velmocemi. Velmi podrážděně reaguje Peking i na poslední vyjádření amerických politiků směrem k Tchaj-wanu.

Asistent amerického ministra zahraničí Alex Wong totiž přímo v Tchaj-peji prohlásil, že nikdy v minulosti nebyl Tchaj-wan vojensky tak silný jako nyní a může prý být inspirací pro ostatní země v indopacifickém regionu.

Proč se Čína zlobí? 

Jak známo, Peking považuje ostrovní Tchaj-wan už desítky let za svou neposlušnou provincii, za odštěpence od pevninské Číny. A otevřeně proklamuje chystané znovusjednocení. Veškerá jednání této ostrovní země si tudíž Peking představuje tak, že musí jít přes něj. A pokud třetí země - notabene Spojené státy - chválí vojenský potenciál Tchaj-wanu, je to pro Čínskou lidovou republiku velmi nestravitelné sousto.

Začalo to bílým terorem: příběh statečné tchajwanské kamery, která pomáhala rozbít diktaturu

Číst článek

Proto Peking odpovídá velmi ostrým tónem. Do role „zlého muže“ se pasoval, jak už je v Číně pravidlem, stranický deník Global Times. Jeho editorial v reakci na slova Alexe Wonga hlásá, že Čína by se měla připravit na vojenský zásah v Tchajwanské úžině. A že je chybou myslet si, že znovusjednocení Číny a Tchaj-wanu bude harmonické a šťastné. 

Neznamená to sice, že mezi názory Global Times a čínské vlády lze klást stoprocentní rovnítko. Už vícekrát se stalo, že čínská vláda prohlásila, že slova Global Times nereprezentují oficiální stanovisko země.

Na druhou strahu i staronový prezident Si Ťin-pching tento týden řekl, že jakýkoli pokus Tchaj-wanu o separatismus přinese tomuto ostrovu „historický trest“.

Peking je totiž dnes na jakékoli náznaky tchajwanské neposlušnosti mnohem citlivější než třeba na tibetskou otázku nebo na problematiku autonomní oblasti Sin-ťiang na západě Číny. 

Tchajwanská armáda? Žádné snadné sousto

Pokud se znovu mluví o vojenském zásahu, vyznívá porovnání vojenského potenciálu Číny a Tchaj-wanu samozřejmě jednoznačně ve prospěch Pekingu. Jenže Tchaj-wan v žádném případě není tak snadným vojenským soustem.

Američané chystají miliardový prodej zbraní na Tchaj-wan. Čína je 'pobouřena'

Číst článek

Tchajwanská armáda už desítky let nakupuje nejmodernější zbraně hlavně od amerických, ale také například od německých, izraelských či francouzských zbrojovek. A vzhledem k poloze ostrovního státu je páteří tamní armády protivzdušná obrana - ať už jsou to neustále modernizované střely typu země-vzduch nebo typu vzduch-vzduch, nebo nadzvukové protizemní i protilodní střely. 

A především: jestli je řeč o případném vojenském konfliktu, je třeba si dobře uvědomit, že Tchaj-wan má už desítky let za sebou velmi vlivného a silného vojenského spojence - právě Spojené státy.  

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme