„Když se teď celníků zeptáte, jak to na hranici reálně vypadá, řeknou vám, že mají na jeden kamion 30 sekund. A pokud má papíry v pořádku, tak možnost ho zastavit, je minimální,“ říká Stromšíková.
Původně se očekávalo, že by se ve čtvrtek mohlo podařit dosáhnout politické shody na novém, osmnáctém balíčku protiruských sankcí, proti se ale v tomto případě vedle Maďarska staví i Slovensko.
Za prudkým nárůstem produkce ruských raket stojí i rozšíření závodu ve Votkinsku, který expanduje navzdory sankcím. Rusko tak dokáže vykrývat ztráty a zároveň budovat zásoby raket pro vleklou válku.
„Evropany bude míň a míň zajímat, jestli se do Ruska dostává spotřební zboží jako iPhony, ale více je bude zajímat, jak se zbavit závislosti na ruské ropě,“ míní analytik.
„Ruská federace dostává obráběcí stroje z určitých zemí, které používá k výrobě zbraní,“ řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek na tiskové konferenci.
Na ministra financí Smotriče a ministra pro národní bezpečnost Ben Gvira Británie uvalí sankce. Britský ministr zahraničí už dříve odsoudil výroky o možném zničení Pásma Gazy.
Jak distanc Rusové snášejí? To je téma podcastu Na Východ!, kam si Josef Pazderka a Ondřej Soukup pozvali Petra Kadeřábka ze sportovní redakce Radiožurnálu a Radiožurnálu Sport.
„Proč Ukrajina po Taurusech tak touží? Mají delší dostřel i nosnost než střely s plochou dráhou letu,“ popisuje v pořadu Co se děje se světem expert na mezinárodní politiku Vlastislav Bříza.
Na jedné straně útoky Ruska na Ukrajinu, na druhé straně výměna zajatců. „V tom je ruská zahraniční politika specifická. Je schopná udržovat dvě proti sobě jdoucí linie chování,“ popisuje Landovský.
„Podle mě mají nějaký vliv, ale pouze velice malý,“ říká k dalším sankcím europoslanec Dostál. „Sankce samozřejmě reálně dopadají. Rusko se muselo převést na válečnou ekonomiku,“ oponuje Farský.
V Banffu se setkali ministři financí a guvernéři centrálních bank zemí G7. A shodli se, že je třeba společně pochopit, jak „netržní politiky a praktiky“ narušují mezinárodní hospodářskou bezpečnost.
„Rusové mají mnohé požadavky, které jsou neslučitelné se zdravým rozumem. Kromě jiného chtějí omezení ukrajinských ozbrojených sil, na což by nepřistoupila asi žádná země planety,“ říká Matúš Halás.
Lídři evropských zemí pohrozili Rusku silnými sankcemi, pokud nepřistoupí na návrh třicetidenního příměří na Ukrajině. Opakovaně dodávali, že se tak stane v koordinaci se Spojenými státy.
Informovala o tom na sociální síti X šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová. „Čím déle bude Rusko válčit, tím tvrdší bude naše reakce,“ dodala šéfka unijní diplomacie.
„Prezident Putin musí ukázat, že chce mír přijetím 30denního příměří, které navrhl prezident Trump a které podporují Ukrajina a Evropa,“ uvedl francouzský prezident Macron po jednání.
Zeť jednoho z dodavatelů zbraní ruské armádě je v Česku nežádoucí osoba. Tento status mu pro tuto chvíli zůstane, plyne z verdiktu Nejvyššího správního soudu. Server iROZHLAS.cz rozsudek zveřejňuje.
„Stěžejní jsou sankce a vyzbrojení Ukrajiny. Pokud k tomu nedojde, tak nedojde ani k žádným posunům v jednání o příměří,“ upozorňuje politický geograf Vladimír Baar z Ostravské univerzity.
O možném příměří bude ruská a ukrajinská delegace jednat tento pátek v Istanbulu. Půjde o první přímá jednání od počátku ruské invaze před třemi lety, přičemž Zelenskyj ani Putin se jich nezúčastní.
„Je to stále možné. Pokud Američané budou jednat na základě svých slov, zcela jistě můžeme mít lepší vztahy,“ řekl poradce íránského duchovního vůdce Chameneího.
„EU teď bude mít problém vůbec sankční režim udržet, natož ho zesilovat. Proto si myslím, že to bude jednoznačně oříšek,“ říká o případných nových sankcích proti Rusku odborník Pavel Havlíček.
„Nařídím ukončení sankcí proti Sýrii, abych jí dal šanci stát se velkou,“ uvedl Trump. „Je jejich čas zazářit. Všechny je rušíme,“ poznamenal prezident.