Tochtiho exemplární potrestání bylo předzvěstí nové fáze národnostní politiky, která má zničující dopad na základy existence Ujgurů a dalších národností žijících nejen v Ujgurské autonomní oblasti.
„Jakmile se začnete Sin-ťiangu věnovat a publikujete, tak se při snaze o vstup do Čínské lidové republiky stanete nechtěným. Vyvinuli jsme proto metodu vzdálené etnografie,“ říká výzkumník Kučera.
Ürümči (Sin-ťiang, Čína)||Ondřej Klimeš|Zprávy ze světa|Exkluzivně
Politicky motivované věznění intelektuálky a jedné z nejúspěšnějších ujgurských vědkyň odráží souvislosti situace Ujgurů a dalších národností Sin-ťiangu i směr, jímž Čínu vede komunistická strana.
Výzkumníci RAND Europe poukazují na fakt, že přestože je narůst užívání vězení s vysokou ostrahou patrný, nejsou dostupné žádné informace o tom, koho a v jakých podmínkách v nich úřady zadržují.
Lipavský po setkání novinářům na místě řekl, že tibetská strana oceňuje, jak česká společnost podporuje otázku lidských práv a tibetské autonomie v rámci Číny.
„Bez souhlasu příslušných čínských úřadů USA nejméně desetkrát nelegálně proletěly se svými balóny čínským vzdušným prostorem,“ tvrdí mluvčí čínské diplomacie Wang Wen-pin.
Čína zmírňuje politiku nulového covidu. Přísná opatření trvala tři roky a zpomalila druhou největší světovou ekonomiku. Kromě toho vyvolala v zemi bezprecedentní protesty.
Lidé s pozitivním testem na koronavirus byli doposud nuceni trávit izolaci v karanténních centrech nebo kvůli jedinému pozitivnímu případu končily celé obytné komplexy v uzávěře.
Úřady začaly přísná pravidla uvolňovat poté, co minulý víkend v zemi propukly nevídané protesty namířené právě proti tvrdým protiepidemickým opatřením.
V Číně vypukly tisícové protesty proti koronavirovým opatřením. Kromě toho se však ozývají i hesla proti režimu. „Neobvyklé je, že se to rozšířilo do tolika měst najednou,“ říká sinolog.
K víkendovým demonstracím, které jsou označovány za nejrozsáhlejší projev nespokojenosti s vládnoucí komunistickou stranou za několik desítek let, se čínská vláda nevyjádřila.
„Všichni jsme obyvatelé Sin-ťiangu,“ skandovali podle reportéra AFP někteří demonstranti v Pekingu, zatímco další požadovali „svobodu umění“ a „svobodu projevu“.
O menšině Ujgurů, kteří jsou protiprávně drženi v převýchovných táborech, nepadlo na 20. sjezdu Komunistické strany Číny jediné slovo. Jejich utlačování však pokračuje.
Dvě ženy, dva příběhy o tom, jak čínský režim operuje v táborech pro Ujgury. Gülbahar Haitiwajiová a Kalbinur Sidiková vyprávěly svá svědectví pro Český rozhlas.
Když bývalá chilská prezidentka Michelle Bacheletová v roce 2018 začínala jako vysoká komisařka OSN pro lidská práva, předcházela ji ta nejlepší reputace.
V srpnu zvláštní zpravodaj OSN Tomoja Obokata ve své zprávě varoval, že pracovní programy pro Ujgury mohou vést k modernímu otroctví. Zpráva komisařky Michelle Bacheletové nyní jeho tvrzení podporuje.
USA minulý měsíc zakázaly dovoz bavlny ze Sin-ťiangu kvůli obavám z využívání nucené práce. Čína však opakovaně popřela jakékoli špatné zacházení s Ujgury.
Vlna zatýkání tehdy probíhala už několik dní. Podobně jako Mihrigül se tak mnoho Ujgurů ani nepřevlékalo do pyžama. „I tak to byl šok, když se naše noční můra náhle stala skutečností,“ přiznává.
Bacheletová na tiskové konferenci uvedla, že Peking na její schůzky „nedohlížel“, vyzvala jej nicméně k tomu, aby svou politikou odpovídal standardům ochrany lidských práv.
Nesledujte olympijské hry v Pekingu, nezvyšujte Mezinárodnímu olympijskému výboru, sponzorům a vysilatelům zisky na úkor lidských životů, žádá jménem Ujgurů jeden z nich.
Peking se chystá na zahájení zimních olympijských her. Proběhnou v časech pandemie, ale také ve stínu otázky dodržování lidských práv v Číně. Jak důležitá je olympiáda pro komunistický režim?
Jde o porušování lidských práv tamních Ujgurů. Návrh zákona schválil před týdnem Senát. Výjimku ze zákazu mají jen ty čínské firmy, které prokážou, že při výrobě zboží nebyla využita nucená práce.
Návrh zákona požaduje, aby americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti vytvořilo seznam subjektů, které spolupracují s čínskou vládou při represích vůči Ujgurům a dalším skupinám v Sin-ťiangu.
Masivní porušování lidských práv a svobod v čínské provincii Sin-ťiang, kde žije etnická a náboženská menšina Ujgurů, sleduje světové společenství už od roku 2017.
„Náklady jsou skutečně vysoké, pokud bychom ale uvolnili (politiku nulové tolerance) a přestali bychom situaci zvládat, náklady by byly ještě vyšší,“ tvrdí jeden z předních expertů v oblasti medicíny.