Čína prováděla u Tchaj-wanu další manévry, do zóny vzdušné obrany vyslala 28 letounů
Čína uskutečnila další rozsáhlé vojenské cvičení v blízkosti Tchaj-wanu, který považuje za svou provincii a jemuž hrozí útokem v případě, že by ostrov vyhlásil nezávislost. Do manévrů se zapojily válečné letouny i plavidla. Tchaj-wan manévry odsoudil a uvedl, že Čína svými akcemi „vážně narušila mír a stabilitu v Tchajwanském průlivu a okolních vodách“. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters.
V průběhu 24 hodin od nedělních 6.00 místního času (sobota 23.00 SEČ) do pondělních 6.00 místního času (neděle 23.00 SEČ) čínská armáda vyslala k Tchaj-wanu 57 bojových letounů a čtyři lodě, uvedlo tchajwanské ministerstvo obrany v prohlášení. Osmadvacet letounů vstoupilo do tchajwanské zóny vzdušné obrany, dodalo ministerstvo.
Do protivzdušné obranné zóny Tchaj-wanu pronikly desítky čínských letounů, uvedlo ministerstvo obrany
Číst článek
Čína uvedla, že „hlavním cílem manévrů byl nácvik pozemních a námořních útoků“ a otestování schopnosti „čelit provokativním akcím vnějších sil a separatistických sil požadujících nezávislost Tchaj-wanu“.
Tchaj-pej to označila za nepodložené obvinění. „Tchajwanský postoj je jasný – nikdy nebudeme stupňovat konflikty a provokovat spory. Budeme ale pevně hájit svou suverenitu a bezpečnost,“ uvedla tchajwanská prezidentská kancelář.
Německá návštěva
Nové manévry Čína podnikla v době, kdy je na Tchaj-wanu na návštěvě skupina německých poslanců vedená šéfkou parlamentního výboru pro obranu Marie-Agnes Strackovou-Zimmermannovou. Na programu poslanců je schůzka s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen a dalšími vysokými tchajwanskými představiteli.
Peking obvykle na takové návštěvy reaguje s nelibostí a dlouhodobě upozorňuje ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli a nebudily zdání, že uznávají samostatnost ostrova.
Koncem prosince Čína při manévrech vyslala k Tchaj-wanu 71 letadel a sedm lodí. Ve středu plánuje Tchaj-wan zahájit vlastní dvoudenní vojenské cvičení.