Občanská válka v Texasu kvůli migraci? V Číně se na internetu šíří dezinformace o americké společnosti

Na čínské sociální síti Weibo se v posledních dnech v různých podobách šířila dezinformace, podle níž se americký stát Texas chystá vstoupit do občanské války s federálními úřady kvůli sporům s Bílým domem ohledně migrace, píše stanice BBC. Novinářka stanice Hlas Ameriky specializující se na Čínu na síti X uvedla, že na Weibu šlo v posledních dnech o nejpopulárnější zprávy související s USA.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak poznat, že nás ovládá mobil?

Dezinformace o občanské válce v Texasu se stala v posledních dnech nejpopulárnější zprávou o USA v Číně (ilustrační foto) | Zdroj: Shutterstock

Příspěvky doprovází například staré záběry americké stanice Fox News, na nichž jsou příslušníci ozbrojených skupin oděných v maskáčích, kteří se chystají „bránit hranice“, nebo videa s tanky, která byla však původně pořízená v Chile, nikoli v Texasu na jihu USA.

Weibo podle BBC do jisté míry tento typ obsahu omezovalo, konkrétně u příspěvků s hashtagem #TexasDeclaresAStateOfWar (TexasVyhlašujeVálečnýStav) se nyní zobrazuje upozornění, že „podle relevantních zákonů, regulací a pravidel nemůže být obsah na toto téma zobrazen“. Řada příspěvků však na platformě, která má kolem 600 milionů měsíčních uživatelů, zůstává.

Ačkoliv úřady v Číně převážně blokují zahraniční média, některý jejich obsah je často vybírán a šířen tak, aby poukazoval na rozvrácenost americké společnosti, uvádí BBC.

Ačkoliv republikánský guvernér Texasu Greg Abbott se s největší pravděpodobností rozpoutat občanskou válku nechystá, reálný základ mají informace o jeho značných neshodách ohledně migrace s demokratickou administrativou prezidenta Joea Bidena.

Čínský holubí špion? Indie po měsících zjistila, že zadržela ztraceného ptačího šampiona z Tchaj-wanu

Číst článek

Do USA od začátku roku 2021 nelegálně vstoupilo přes 6,3 milionu migrantů převážně z jihoamerických zemí, ale také třeba ze Senegalu nebo Bangladéše. Jde o rekordní čísla, která z migrace učinila jedno z dominantních témat americké domácí politiky.

Podle republikánů si vývoj žádá razantní legislativní změny včetně výrazného omezení možnosti žádat o azyl po nelegálním překročení americko-mexické hranice.

Dvě hlavní politické strany však v těchto věcech v posledních letech nenachází společnou řeč. Ačkoliv i demokraté připouští, že imigrační systém je „rozbitý“, kladou větší důraz na práva migrantů a zachování cest pro imigraci do USA.

Na tom, zda republikáni a demokraté ve Sněmovně reprezentantů najdou společnou řeč ohledně migrace, nyní mimo jiné závisí i další americká pomoc Ukrajině, jelikož republikáni zelenou pro pomoc Kyjevu podmiňují přijetím migračních opatření.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme