„I přes všechna dostupná bezpečnostní opatření byl dnes (v úterý) ráno napaden profil pana premiéra na síti X. Příspěvek o napadení českých vojáků tedy není pravdivý,“ řekla mluvčí Úřadu vlády.
Olomoucké nízkoprahové centrum organizace Podané ruce pracuje s klienty od 10 do 21 let. Někteří mladí například v noci místo spánku hrají počítačové hry a pak únavu potlačují energetickými drinky.
Na jednom z videí Andreje Babiše vidíme předsedu ANO, jak ve zpomaleném záběru za doprovodu současného hudebního podkresu kráčí ulicí, oblečen v mikině s nápisem Lowkey ALPHA.
Zemědělský svaz varuje před příspěvky na sociálních sítích, které zlehčují důsledky nákazy slintavkou a kulhavkou. Viry se šíří v Maďarsku a na Slovensku, Česko proto přijalo preventivní opatření.
Indické ministerstvo informatiky mezitím pozorně sleduje nejen samotnou platformu, ale i jejího chatbota s názvem Grok. Nástroj podle něj pravidelně využívá hindský slang a nadávky.
„Náš životní styl vyvolá, zda se spustí dopamin. Dopamin potom spouští pocit motivace a euforie,“ vysvětluje psycholožka Natálie Nevřelová z Národního ústavu duševního zdraví.
Čínský mediální trh otevírá hvězdám NBA dveře k milionům sledujícím. Překážkou je ale specifikum tamních sociálních sítí i možná politická aktivita. Co můžou slavným hráčům přinést?
„Ve fázi investičního doporučení musí (influenceři) pravidla dodržovat, to znamená upozornit na rizika, na délku a tak dále,“ popsal člen bankovní rady ČNB Jan Procházka.
Signatářské státy smlouvy o Antarktidě zvažují zavedení návštěvnických kvót či jiných omezení cestovního ruchu. Loni Antarktidu navštívilo 125 000 turistů, před dvaceti lety to bylo méně než 20 000.
„Chtěla bych se ještě jednou omluvit. To, co je v obžalobě, je pravda. Celá situace mě mrzí. Myslím to vážně. Nemělo se to stát. Jsem si vědoma viny,“ řekla v úterý před soudem Gelnarová.
Vstupenky na tyto dvouhodinové digitální detoxy bývají vyprodané. Vyprodaný byl i večírek v polovině února, kterého se zúčastnilo přes 150 většinou mladých lidí ve věku od 20 do 35 let.
„Stejně jako nás každodenně ovlivňuje to, s kým se potkáváme, co posloucháme v rozhlase, tak nás ovlivňuje i to, co vidíme na internetu a sociálních sítích,“ říká antropoložka Marie Heřmanová.
Pražský hrad iROZHLASu potvrdil, že video je manipulativně sestříhané. „Bohužel se nejedná o ojedinělou situaci a vzniká množství falešných videí,“ řekl mluvčí Hradu Vojtěch Šeliga.
„Nařízení EU o digitálních službách upravuje odpovědnost za obsah nahrávaný uživateli na internet,“ říká pro Radiožurnál novinář David Slížek. V Česku ale zákon stále chybí.
„Jsme dobře připraveni, máme zadané úkoly pro vnitrostátní orgány a připravené komunikační cesty pro všechny příslušné subjekty,“ zhodnotil výsledky cvičení prezident síťové agentury.
Největší sociální sítě jako Facebook a Twitter se stále více stávají nástrojem amerického politického boje. Po vítězství Donalda Trumpa už Facebook oznámil, že výrazně omezí moderaci diskusí.
„Je to těžko uchopitelné, když i vládní politici běžně vysílají humorná videa právě na čínském TikToku,“ říká v pořadu Jak to vidí… expertka na komunikaci Denisa Hejlová.
Kampaň Free Our Feeds chce vytvořit síť aplikací založených na protokolu AT, což je technologie s otevřeným zdrojovým kódem, která stojí za aplikací sociální sítě Bluesky.
„Cenzura je to, že něco utajíte nebo potlačíte. Ten zákon naopak nastavuje víc pravidel proti neopodstatněnému mazání obsahu,“ dodává Gregorová k evropské legislativě.
„To nemůžete říkat, pane Uhríku, musím vám vypnout mikrofon. Nebudete říkat kolegům, ať drží h**bu, i když s nimi nesouhlasíte, dám prostor dalšímu,“ reagovala předsedkyně parlamentu Metsolaová.
Nově zvolený americký prezident Donald Trump v sobotu uvedl, že po svém pondělním nástupu do funkce s největší pravděpodobností rozhodne o 90denním odkladu zákazu TikToku.
„Politické strany budou cílit na pudový strach, který může radikalizovat starší lidi a vést je k tomu, aby přestali věřit institucím,“ varuje Eva Klusová, výzkumná analytička Akademie věd.
Jmenuje se Siao-chung-šu, doslova „Malá červená knížka“, Američané jí ale zjednodušeně začali říkat RedNote. Je to jedna z nejpoužívanějších sociálních sítí v Číně se třemi sty miliony uživatelů.
Na sociálních sítích se šíří podvodné sbírky. Je třeba dát si pozor na špatně přeložené a na emoce apelující příspěvky. Pomáhá také zjistit si o sbírce něco mimo její webové stránky radí Jan Cibulka.