„Člověk si může nastavit, že chce Instagram používat třeba jen čtvrt hodiny denně... umím si představit něco podobného u dětských účtů na všech, nebo většině sociálních sítí,“ říká Koubský.
„Pořád mi něco chybělo a pořád jsem měl pocit, že lžu sám sobě. Říkal jsem si, že mi přece slíbili, že až něčeho dosáhnu, budu spokojený… ale já nebyl. Proč?“ ptá se Petr.
Podle státního zastupitelství se skupina postupně radikalizovala online, především prostřednictvím aplikace Telegram, kde komunikovali s dalšími uživateli sympatizujícími s džihádistickými myšlenkami.
Židé v roce 1948 trávili Arabům studny, to můžeme dle experta Turečka s jistotou říci. Analytik kyberúřadu Jakub Onderka tak měl pravdu. Mohl ale vyvolat antisemitské nálady, které se šíří Evropou?
Podle BIS se Rusko snaží zasévat sváry mezi občany evropských zemí a narušovat konsenzus ohledně pomoci Ukrajině. Máca upozorňuje, že propagandisticky využilo i nedávný blackout.
V září běžel přes celé Česko na podporu lidí s onemocněním PKU (fenylketonurii), teď pořádá run cluby. „Je to trend, který k nám přišel z Ameriky,“ říká o běžeckých klubech trenér Šimon Kocourek.
„V Česku máme poměrně velkou bagatelizaci sexuálního násilí. Oběti by se v případě nahlášení bály zesměšňování,“ říká dokumentarista a autor podcastové série Zobrazeno Lukáš Houdek.
„Máte-li skupinu, která je sice malinkatá, ale zároveň je velmi výrazně ochotná se násilí dopouštět, tak je to nebezpečí,“ vysvětluje politolog a odborník na extremismus Jan Charvát.
Letos v březnu Musk oznámil, že kontrolu nad sítí X převzal jeho start-up pro umělou inteligenci xAI, který získal firmu X Corp, tedy provozovatele sítě X.
Chatbot Grok na sociální síti X podle uživatelů oslavoval nacistického vůdce Adolfa Hitlera či projevoval prvky antisemitismu. Mezi jeho výstupy se objevily konspirační teorie o židovském vlivu.
Americký prezident Donald Trump vysoké školy opakovaně obvinil, že na akademické půdě umožňují šíření antisemitismu a že upřednostňují cizince z nerovnostářských zemí před Američany.
Sociální sítě zaplavila falešná videa a záběry z videoher vydávající se za realitu íránsko-izraelského konfliktu. „Ověřit jejich pravost je bez spolupráce platforem skoro nemožné,“ varuje Šlerka.
Skupina na sociálních sítích propagovala teroristické skupiny, spojovala ji nenávist vůči LGBT+ i jiným menšinám. Policie nyní vyšetřuje, zda mladí lidé nepřipravovali větší teroristický útok.
Policisté zasahují ve všech spolkových zemích. Zátah se zaměřil na autory krajně pravicových nenávistných a štvavých komentářů, často jde například i o trestně postižitelné urážky politiků.
Údajně sestřelený letoun, kterému chybí jedno křídlo, leží na poušti a kolem něj stojí hloučky lidí. Na fotografii jsou oproti letadlu malincí, což ale skutečnosti neodpovídá.
Podíl lidí, kteří čerpají informace ze sociálních sítí v USA silně stoupá. V letošním průzkumu 54 procent respondentů tvrdilo, že se informuje na sociálních sítích. Důvěra Čechů v média se zvýšila.
„Měření času na hodinkách nám ubírá radost z pohybu. Můžeme se na tom stát i závislými,“ říká sportovní psycholog Petr Krol. Podle něj je důležitá orientace na proces aktivity, ne na dosažený výkon.
Francie plánuje dětem do 15 let zakázat přístup na sociální sítě. Prezident Emmanuel Macron to prohlásil po úterní vraždě školní pracovnice, kterou pobodal 14letý žák.
Vítězství chorvatské reprezentace nad českými fotbalisty 5:1 v kvalifikaci mistrovství světa vyvolalo v chorvatských médiích vlnu euforie a novináři se nebáli ostrých poznámek a komentářů.
Skupina výzkumníků z univerzity Minas Gerais v Brazílii stáhla zprávy z asi deseti procent veřejných serverů na sociální síti Discord. Částečně je anonymizovali a následně zveřejnili.
„Možná trošku nostalgicky vzpomínám na začátky sítí, kdy tam těch filtrů, nad kterými člověk musel přemýšlet, nebylo úplně tolik jako dnes,“ říká Kovy.
Premiér Petr Fiala (ODS) vyzdvihl zásluhy bývalého ministra Pavla Blažka (ODS) a uvedl, že je přesvědčen, že konal v dobré víře. Andrej Babiš (ANO) premiéra obvinil z praní peněz a vyzval ho k demisi.
Unijní ministři přemýšlí, zda by bylo možné v Evropě zavést hranici digitální dospělosti. „Zákaz není cestou,“ namítá v pořadu Pro a proti David Šmahel. „Soupeří o naši pozornost,“ říká Josef Holý.
„V okamžiku, kdy se zavedou algoritmy sociálních sítí, běží polarizace a extremizace názorů velmi rychle,“ popisuje neurobiolog a profesor psychiatrie Jiří Horáček.
„Někteří lidé podceňují dopad svého chování. Jsou v zajetí takové hry na sociálních sítích o tom, kdo bude větší drsňák, kdo vzbudí větší pozornost,“ říká pro Radiožurnál psycholog Jan Kulhánek.
Památník dlouhodobě na svých účtech na sociálních sítích zveřejňuje autentické fotografie, jména a informace o obětech, čímž se snaží zvýšit povědomí o holokaustu.
„Biskupové z konzervativní frakce církve jsou otevřenými fanoušky Putina a patriarchy Kirilla. Tito lidé v Rumunsku legitimizují slova Kirilla o svaté válce na Ukrajině,“ říká v rozhovoru Victor Ilie.