Čínské úřady částečně ruší cenzuru Wikipedie

Čína částečně ruší cenzuru nejznámější internetové encyklopedie Wikipedie. Obyvatelé nejlidnatější země světa si její stránky ale mohou otevřít pouze v anglické verzi, čínská je stále blokována. Otevřít však i nadále nejdou odkazy na Tibet, Tchaj-wan či pekingské náměstí Ťien-an-men. Rozhodnutí čínských úřadů přichází po kritice Mezinárodního olympijského výboru, který požaduje svobodný přístup k informacím v době konání letní olympiády.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peking - Náměstí Nebeského klidu

Peking - Náměstí Nebeského klidu | Foto: cs.wikipedia.org

Číňané si konečně mohou otevřít internetovou encyklopedii obsahující na dva milióny hesel, ovšem na mnohé z nich se stále nedostanou. Podobné je to i v případě britské BBC, která byla donedávna také blokována. Cenzura ale i nadále platí u dalších médií, omezován je i YouTube, jako tomu bylo nedávno při nepokojích v Tibetu.

V této souvislosti poslal čínským představitelům oficiální stížnost kanadský veřejnoprávní rozhlas CBC, přístup na jeho anglické stránky je totiž v Číně zablokován od začátku roku a na francouzské už více než 6 měsíců. Otevřít nelze ani mnohé české servery informující o lidských právech či o Tibetu. Peking kvůli kontrole internetu vytvořil speciální policejní jednotku, která v loňském roce čítala na 35 tisíc členů.

Peking ale naopak po protestech Tibeťanů podporuje nacionalistické projevy Číňanů na internetu, kde protizápadní reakce vyjádřilo už na milión lidí.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme