Clintonová vyzvala Čínu k dodržování lidských práv
Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová dnes vyzvala Čínu, aby respektovala práva svých občanů. Šéfka americké diplomacie to řekla v Pekingu na setkání s čínským prezidentem Chu Ťin-tchaem. Vztahy obou zemí totiž kalí případ nevidomého disidenta Čchen Kuang-čchenga.
Zástupci obou zemí jednají v čínské metropoli o rozvoji ekonomiky a diplomatických otázkách.
Na dvoudenním setkání by Američané měli s Číňany jednat o zlepšení vzájemné spolupráce v ekonomice a diplomacii - včetně sporných postojů vůči Severní Koreji, Íránu nebo Sýrii.
Slepý čínský disident chce požádat o azyl ve Spojených státech
Číst článek
Ekonomicko strategický dialog zastiňuje ale kauza slepého disidenta Čchen Kuang-čchenga. Aktivista, který se týden ukrýval na americké ambasádě, chce požádat Spojené státy o azyl.
Peking ale jakoukoli podporu Čchena považuje za vměšování se do vnitřní politiky Číny a po Američanech za to žádá omluvu.
Debata o společném odletu
Čchen Kuang-čcheng by do USA rád odletěl spolu s americkou ministryní zahraničí. Čchen se v uplynulých dnech skrýval na velvyslanectví USA v Pekingu, odkud byl přepraven do nemocnice. Jeho další osud je ale nejistý.
Čínský vicepremiér chce po Bruselu zrušení zbrojního embarga
Číst článek
Z rodné země chce odjet, protože nevěří čínským slibům. S úřady i policisty má vlastně jen negativní zkušenosti. Po vykonstruovaném procesu strávil přes 4 roky ve vězení, uplynulých téměř 20 měsíců byl pod 24hodinovým policejním dohledem, zažil bití a perzekuována byla i jeho rodina.
Americko čínské vztahy rozebral v Odpoledním Radiožurnálu redaktor Robert Mikoláš
Je přesvědčen, že až celý současný rozruch utichne, tedy až Hillary Clintonová odletí, vše začne nanovo. Ostatně sám prý byl překvapen, když ho americký velvyslanec a další zaměstnanci ambasády doprovázející ho do nemocnice opustili. Od té doby je opět hlídán čínskými policisty.
Americká strana už požadavek slepého aktivisty odjet ze země i s manželkou a oběma dětmi potvrdila. Washinton nastoluje otázku lidských práv v Číně takto důrazně po delší době a v této souvislosti nelze nezmínit blížící se prezidentské volby v USA i probíhající kampaň.
„Republikáni, kteří jsou v opozici, už napadají Obamu a jeho administrativu, že je vůči Číňanům příliš vstřícná, a že by měli za Čchenem stát, že by se ho neměli vzdávat. Na druhou stranu Američané, kteří jsou u vlády, tvrdí, že pro Čchena udělali, co mohli, když ho nechali šest dní na velvyslanectví. Že neprotestoval proti tomu, že z velvyslanectví půjde, že byl spokojený, a teď najednou změnil názor,“ uvedl ve Stalo se dnes zahraničněpolitický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.
Dilema Pekingu
Pro Peking je to velmi nepříjemné. Kauzu totiž nešlo už déle tutlat a po odjezdu Čchen Kuang-čchenga z americké ambasády jí vůbec poprvé komentovala i domácí média. Takže pokud Čína přistoupí na aktivistův požadavek odletět do USA, bude to vnímáno jako prohra. Navíc krátce před výměnou na nejvyšších stranických i vládních postech.
Hostem Stalo se dnes byl zahraničněpolitický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák
Prezident Chu Ťin-tchao už také zdůraznil, že USA a Čína se musejí respektovat, i když spolu nesouhlasí. Podle něho by obě země měly náležitě zvládat rozdíly zlepšováním vzájemného porozumění, aby neničily širší zájmy čínsko-amerických vztahů.
Je dobré si připomenout slova čínského premiéra, která pronesl minulý týden při návštěvě bývalého koncentračního tábora v Osvětimi. Wen Ťia-pao prohlásil, že „tato historie nám říká, že se musíme postavit válce, rasové diskriminaci a ukrutnostem" a do knihy hostů následně napsal: „Když známe dějiny, můžeme plánovat budoucnost."