Desítky mrtvých při potlačení vzpoury v uzbeckém Andižanu

Stále výbušnější je situace ve východních Uzbekistánu. Krvavé potlačení vzpoury proti autoritářskému režimu prezidenta Karimova stálo podle humanitárních organizací život možná pět stovek lidí, další stovky se hrnou do sousedního Kyrgyzstánu v obavách z eskalace násilí. Jak oznámily kyrgyzské úřady o přechod hranice se už pokusilo 600 uzbeckých občanů

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vládní vojáci připravení k zásahu

Vládní vojáci připravení k zásahu | Zdroj: ČTK

Z pátečních nepokojů obvinil uzbecký prezident Islam Karimov islámské extremisty. Hnutí Hizb-at Tahír chtělo podle něj uskutečnit státní převrat a vybudovat muslimský stát. Karimov ale popřel, že by armáda dostala rozkaz střílet do davu shromážděného na náměstí a v okolních ulicích.

Rozbuškou nepokojů se stal proces proti 23 občanům Andižanu, údajně islámským obchodníkům, kteří byli uvězněni a obžalováni z islámského extremismu.

Další okolnosti výbuchu násilí Radiožurnálu vysvětlil senátor Tomáš Jirsa, který je v těchto dnech na návštěvě Uzbekistánu: "Ta oblast je známá tím, že chtěla v roce 1999 vyhlásit kokanský islámský kalifát. Místní komunita se na to dívá s rozpaky, protože ten islámský fundamentalismus může být ještě horší než dosavadní režim."

Znepokojení nad vývojem v Uzbekistánu vyjádřil po Spojených státech i generální tajemník Severoatlantické aliance Jaap de Hoop Scheffer, který v Bruselu vyzval k nenásilnému urovnání konfliktu.

Uzbekistán vyhlásil nezávislost na Sovětském svazu v roce 1991. U moci však zůstala komunistická strana, přejmenovaná na Lidově demokratickou stranu. V prosinci 1992 byla schválena nová ústava, která uzákonila demokratický pluralitní systém, ale zároveň posílila pravomoci prezidenta. Prezident Islom Karimov využil války v sousedním Tádžikistánu jako záminky k potlačení opozice v zemi. Opoziční strany nebyly oficiálně uznány, jejich členové byli pronásledováni a vězněni.

Milan Kopp, Regina Prouzová-Květoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme