Die Welt: Demokracii na východě Evropy ohrožuje 'putinizace'

Východní okraj Evropy se vzdaluje demokratickým ideálům a ‘putinizuje‘ se. Píše o tom německý deník Die Welt. Ukazují to výsledky studie americké organizace Freedom House, která každoročně mapuje stav demokracie v 29 zemích bývalého východního bloku. Jedenáct z nich během loňska oslabilo své právní systémy, mezi nimi i někdejší naděje Maďarsko a Ukrajina. Česko a devět dalších států stagnuje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin

Vladimir Putin | Foto: Alexander Zemlianichenko | Zdroj: ČTK

Václav Havel vítal ve svém prvním novoročním projevu v roce 1990 začátek demokracie s velkou nadějí: „Možná se ptáte, o jaké republice sním. Odpovím vám: o republice samostatné, svobodné, demokratické, o republice hospodářsky prosperující a zároveň sociálně spravedlivé.“

Die Welt připomíná, že Havlův projev se stal symbolem pro optimismus, který ve velké části východní Evropy panoval po dvě desetiletí od rozpadu východního bloku. Rok od roku se život v zemích jako Česko a Maďarsko stával svobodnější a spravedlivější. Loni se však podle studie Freedom House tento vývoj zastavil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Rádia Česko byl Jan Šír, odborník na východní Evropu z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Řada problémů zemí bývalého východního bloku, kterou zmiňuje studie, je podle Jana Šíra, odborníka na východní Evropu z Fakulty sociálních věd UK, do velké míry výsledkem společného dědictví.

„Země bývalého východního bloku byly součástí jedné sociálně-ekonomické soustavy, často byly součástí jednoho společného státu s Ruskem,“ uvedl na Rádiu Česko.

Připomněl, že studie zkoumá pokrok v oblasti demokratické tranzice v sedmi oblastech. „Patří sem oblast volebního procesu, státní řízení, zkoumá stav nezávislosti médií, stav právního systému, situaci v oblasti korupce, občanská práva a vyspělost občanské společnosti,“ přiblížil.

Příkladem ústupu demokracie Ukrajina a Maďarsko

Z 29 sledovaných zemí v deseti podle studie vývoj v uplynulém roce stagnoval, a v jedenácti nabral trend dokonce negativní směr.

„Pokud jde o aktuální stav, nejhůř je na tom situace ve státech, které Freedom House vyhodnotil jako konsolidované autokracie. Sem patří celá střední Asie, Rusko, Bělorusko, Azerbajdžán,“ upřesnil Šír.

Pokud jde o negativní trendy, jsou podle něj specificky zmíněny dva státy: "Ukrajina, kde došlo k útoku na nezávislost justice a k manipulaci justice k politickým cílům, a Maďarsko, které zaznamenalo za poslední roky největší regresi.“

Z výsledků studie jsou podle něj zcela jednoznačně viditelná některá regionální specifika a některé regionální trendy.

„Studie Freedom House pro účely tohoto zkoumání rozdělila to ohromné teritorium Euroasie do tří regionálních bloků. První zahrnuje nové členské země EU, druhý šedou zónu Balkánu a třetí postsovětskou Euroasii. Samozřejmě nejúspěšnější příběh demokratické tranzice je vidět u zemí první skupiny, včetně ČR,“ přiblížil.

Martin Křížek, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme