„Toto zevšednění může být součástí ďábelské kalkulace ze strany Ruska,“ obává se filozof. „Pokud oni v něčem vynikají, tak to je určitá vytrvalost v páchání ukrutností, které dělali velmi cílevědomě.“
„Jsem rád, že mám příležitost vidět proces a podílet se na procesu, kde se vytváří politiky a kde padají důležitá rozhodnutí,“ říká 26letý Pavel Dostalík v seriálu Narozeni do svobody.
Polarizace v Srbsku sílí. „Hlavní podíl na tom mají média, které ovlivňují političtí aktéři, lidé nemají přístup k objektivním informacím,“ hodnotí politoložka Ana Stojiljković.
„Rozhodně to není tak, že bychom byli společnost, kde by probíhala nějaká studená občanská válka,“ popisuje v pořadu Jak to vidí... politolog Lubomír Kopeček.
Každá společnost má v sobě destruktivní sklony, je přesvědčený Jiří Přibáň. „Existuje cosi, čemu se říká tvořivá destrukce, což znamená, že něco musíte zničit, aby cosi nového vzniklo,“ myslí si.
Demokracie u nás vzkvétá už přes 30 let. Jenže co to vlastně ta demokracie je? Proč ji neměl Platón rád? Kvůli čemu Havel varoval před těmi, kteří ji neberou vážně?
„Donald Trump slíbil, že zneužije prezidentskou moc a půjde po svých oponentech,“ upozorňuje v rozhovoru pro iROZHLAS.cz právník a bývalý americký velvyslanec v Česku Norman Eisen.
„Oceňujme politickou odvahu, která je vedena snahou vypořádat se s naléhavými problémy naší země. A věřme, že odpovědný přístup nakonec zvítězí.“ Přečtěte si celý proslov prezidenta.
Nejde tedy o to, že by někteří Češi oplakávali éru reálného socialismu a toužili po jejím návratu. Svobodu projevu nebo pohybu všichni chápou jako nezpochybnitelný přínos.
Dalšími dvěma finalisty byli vězněný politický aktivista z Ázerbájdžánu Akif Gurbanov a gruzínská feministická aktivistka a právnička Babuca Pataraiová.
Maďarsko dospělo do bodu, kdy se stále více lidí ptá, zda je tato země ještě demokracií, upozornil ve středu na konferenci v maďarské metropoli americký velvyslanec David Pressman.
V Izraeli vede vládu Benjamin Netanjahu, který čelí už několik let soudnímu procesu kvůli korupci a zneužívání moci. V USA usiluje o znovuzvolení v jednom případě prvoinstančně odsouzený Donald Trump.
„Jestli chcete vyhrát volby, musíte lidi přesvědčit, ne označit za nepřítele,“ říká bývalý ministr financí a viceguvernér Evropské národní banky Ivan Pilip.
Ani v Bělehradě se necítil Vladimir Volochonskij bezpečně, na dveře mu kdosi namaloval písmeno Z a úřady ho označily za rizikovou osobu. V rozhovoru pro iROZHLAS.cz potvrzuje i přítomné rusofilství.
Soltész pochybuje o setrvání Slovenska v Evropské unii a dalších západních strukturách. Podle jeho slov Vladimir Putin už Slovensko dobyl, a to bez jediného výstřelu.
Mír je v Evropě ohrožen nejvíc od druhé světové války, což se konkrétně dotýká i české společnosti. Důležitější je, jak je vytvořené bohatství ve společnosti rozloženo, jak hluboké jsou nerovnosti.
Americký prezident Joe Biden se po zbytek mandátu chce plně věnovat prezidentskému úřadu. Za své priority v příštích měsících označil mimo jiné hospodářský růst, obranu svobod a posílení NATO.
Papež František v neděli vyjádřil obavy ohledně stavu demokracie v řadě zemí světa. Zároveň vyzval, aby se lidé účastnili demokratických procesů, tedy například hlasovali ve volbách.
Politický tlak na média se objevuje stále častěji. Situace na Slovensku je však podle ředitele Evropské vysílací unie EBU extrémní. Jde totiž o snahu naprosto demontovat stabilní zavedené vysílání.
Politoložka Petra Guasti popisuje, že senioři jsou pro politiky ideální voličskou skupinou, jelikož mají více méně stejné zájmy. Naopak mladí lidé jsou heterogenní skupinou, i proto se na ně zapomíná.
Moderátor Michal Kovačič v rozhovoru pro Deník N popsal, jakým tlakům musel v televizi Markíza čelit. A jak se změnila situace ve slovenském mediálním prostředí po nástupu současné vládní koalice.
Pokus o atentát na předsedu vlády sousedního státu způsobil šok i u nás. Náhle jsme byli konfrontování s tím, jaké důsledky může mít vzrůstající agresivita a nesnášenlivost ve společnosti.
„V prostředí Česka jsme si zvykli na specifickou podobu krajní pravice i levice. Rasistická pravice v podobě skinheads existovala i na Západě, ale u nás to byl klíčový moment,“ připomíná Charvát.
JFK, Olof Palme, Jicchak Rabin, Jo Coxová, Robert Fico. Přestože se nám vybavují primárně oběti politických atentátů spáchaných v demokraciích, v globálním měřítku k nim dochází ve všech režimech.