„Digitální nebo informační revoluce má mnohem hlubší důsledky na ekonomiku, na politiku. A pokud se tomu politika nepřizpůsobí, tak skončíme u radikálních řešení a nesmyslů. A ve válce,“ říká Urban.
Filozof se obává, že používání umělé inteligence bude mít negativní důsledky pro společnost, které předčí její pozitiva. Zároveň si však není zcela jistý katastrofickými scénáři.
Svět má vážný problém, když prezident USA může zasahovat do ekonomických globálních procesů podle receptů z minulého století a žádná síla ani americká demokratická instituce mu v tom nezabrání.
Socha amerického prezidenta Woodrowa Wilsona stojí v Praze v parku před nádražím, které nese jeho jméno. Když čekám na vlak, občas k němu zajdu a čtu jeho památnou větu.
Peking a Dillí obvinění v minulosti popřelo. Do vměšování by se mohlo také pustit Rusko a Pákistán. To může narušit důvěru veřejnosti v integritu kanadských demokratických procesů a institucí.
Turecko je na nohou. A také částečně ve vězení. Na protest proti zatčení nejdůležitějšího opozičního vůdce a desítek dalších lidí vyšly do ulic tureckých měst tisíce demonstrantů.
Rádio Svobodná Evropa významně přispěla k pádu železné opony. Nyní Američané zastavují jeho financování a to v době, kdy je velká část světa zaplavená přívalem lží, polopravd a fake news
Pokud se Trumpova administrativa nakonec skutečně zachová tak, že bude ignorovat soudní rozhodnutí, včetně třeba i rozhodnutí Nejvyššího soudu, může dojít k hluboké ústavní krizi.
„Rétorika na demonstracích je vedena v morální rovině. Říkají ‚slušnost‘. To je jako v roce 89,“ říká v rozhovoru pro Český rozhlas Plus Pavel Kosatík. Dodává, že je škoda, že se nejedná o pokrok.
Rozhodujícími faktory pro formování budoucí politiky budou podle Krasteva témata technologií a demografie. Ta prý budou důležitější než ideologický boj mezi demokracií a autokracií.
„Toto zevšednění může být součástí ďábelské kalkulace ze strany Ruska,“ obává se filozof. „Pokud oni v něčem vynikají, tak to je určitá vytrvalost v páchání ukrutností, které dělali velmi cílevědomě.“
Brusel||Eliška Drobná|Společnost|Narozeni do svobody
„Jsem rád, že mám příležitost vidět proces a podílet se na procesu, kde se vytváří politiky a kde padají důležitá rozhodnutí,“ říká 26letý Pavel Dostalík v seriálu Narozeni do svobody.
Polarizace v Srbsku sílí. „Hlavní podíl na tom mají média, které ovlivňují političtí aktéři, lidé nemají přístup k objektivním informacím,“ hodnotí politoložka Ana Stojiljković.
„Rozhodně to není tak, že bychom byli společnost, kde by probíhala nějaká studená občanská válka,“ popisuje v pořadu Jak to vidí... politolog Lubomír Kopeček.
Každá společnost má v sobě destruktivní sklony, je přesvědčený Jiří Přibáň. „Existuje cosi, čemu se říká tvořivá destrukce, což znamená, že něco musíte zničit, aby cosi nového vzniklo,“ myslí si.
Demokracie u nás vzkvétá už přes 30 let. Jenže co to vlastně ta demokracie je? Proč ji neměl Platón rád? Kvůli čemu Havel varoval před těmi, kteří ji neberou vážně?
„Donald Trump slíbil, že zneužije prezidentskou moc a půjde po svých oponentech,“ upozorňuje v rozhovoru pro iROZHLAS.cz právník a bývalý americký velvyslanec v Česku Norman Eisen.
„Oceňujme politickou odvahu, která je vedena snahou vypořádat se s naléhavými problémy naší země. A věřme, že odpovědný přístup nakonec zvítězí.“ Přečtěte si celý proslov prezidenta.
Nejde tedy o to, že by někteří Češi oplakávali éru reálného socialismu a toužili po jejím návratu. Svobodu projevu nebo pohybu všichni chápou jako nezpochybnitelný přínos.
Dalšími dvěma finalisty byli vězněný politický aktivista z Ázerbájdžánu Akif Gurbanov a gruzínská feministická aktivistka a právnička Babuca Pataraiová.
Maďarsko dospělo do bodu, kdy se stále více lidí ptá, zda je tato země ještě demokracií, upozornil ve středu na konferenci v maďarské metropoli americký velvyslanec David Pressman.
V Izraeli vede vládu Benjamin Netanjahu, který čelí už několik let soudnímu procesu kvůli korupci a zneužívání moci. V USA usiluje o znovuzvolení v jednom případě prvoinstančně odsouzený Donald Trump.