Dluhy a korupce. Dědictví po Jörgu Haiderovi, s nímž se musí vypořádat Korutany

Jihorakouské Korutany na první pohled nevypadají zrovna jako 'spálená země'. Turistický ráj s horami a jezery se teď ale musí vypořádat s nepříjemným dědictvím. Někdejší zemský hejtman Jörg Haider po sobě nechal spoustu dluhů a také rozsáhlý korupční systém, který teď vyplouvá na povrch. Haider kdysi coby pravicový populista strašil celou Evropu. K nemilému překvapení krajanů ale vytuneloval i svoje domovské Korutany.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pietní místo u silnice, kde se vyboural Jörg Haider

Pietní místo u silnice, kde se vyboural Jörg Haider | Foto: Vojtěch Berger

V centru korutanského hlavního města Klagenfurtu se zdá být všechno v nejlepším pořádku. Pod pěknou fasádou je ale cosi shnilého.

„Já už to říkám deset let, že je tady pod kobercem spousta špíny,“ usmívá se Ralf Holub, jeden z korutanských poslanců, který si udělal po celém Rakousku renomé jako ten, kdo odhalil pravou tvář Jörga Haidera.

„Když se v Klagenfurtu postavil nový a drahý fotbalový stadion, i když tu nemáme žádný pořádný tým. Když se stavěly čtyřproudové silnice na venkově, kudy nikdo nejezdil. Začal jsem se ptát, komu to prospěje. A odpověď byla jasná, nejenom stavebním firmám, ale i politikům,“ říká Holub.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak to dopadne, když politikům dlouhá léta nikdo nevidí pod prsty, zjišťoval v Korutanech zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

Během celkem 11 let, kdy stál Jörg Haider v čele Korutan, svoji spolkovou zemi, velkou asi jako Jihočeský kraj, pořádně zadlužil. Nic netušící veřejnost svého oblíbeného hejtmana přesto milovala; dobře vypadal, rád zpíval a byl blízko lidem. Haiderův kult někde přetrvává i čtyři roky po jeho smrti.

Na přelomu tisíciletí se Haiderova strana Svobodných dostala do rakouské vlády. Evropská unie v reakci na to uvalila na Rakousko diplomatické sankce. Tehdy se zdálo, že Haiderovo nebezpečí spočívá hlavně v koketování s krajní pravicí a v jeho kontaktech s iráckým diktátorem Saddámem Husajnem. Fatální škody v Rakousku ale Haider způsobil něčím jiným.

'Systém přítelíčků, kterým tekly miliony'

„Haider měl kolem sebe vždycky dost mladých a ctižádostivých hošíků, kteří v něm viděli svého mentora a neváhali pro něj dělat i špinavou práci,“ říká další dlouholetý zemský poslanec z Klagenfurtu Herwig Seiser.

Byl to systém přítelíčků, kterým tekly miliony eur, česky se to dá přeložit jako ‚jánabráchismus‘, který ale přerostl Korutany a usadil se v nejvyšších patrech rakouské politiky. Zvláštností politické korupce v Korutanech byla zdejší zemská banka Hypo Alpe Adria, ze které Haider svoje aktivity financoval a kterou de facto vytuneloval.

Na velmi vratkých základech stojí i turistika v Korutanech. A podle kritiků k tomu přispěl právě Jörg Haider. „V Korutanech se za Haiderovy éry vůbec neinvestovalo do turismu, máme obrovský úbytek noclehů a vedle krásné přírody nemáme v případě špatného počasí co nabídnout,“ dodává poslanec Seiser.

Nejpozději v posledních dvou letech Rakušané ztratili iluze o čistotě svých politiků. Policie vyšetřuje kvůli podezřením z korupce řadu lidí z okruhu Jörga Haidera, a kdyby ještě žil, čelil by obvinění zřejmě i on sám.

Vojtěch Berger, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme