Do Polska zamířila kontroverzní předsedkyně německého Svazu vyhnanců
Erika Steinbachová, předsedkyně německého Svazu vyhnanců, přijela do Polska. Očekávají ji zástupci německé menšiny v Gdaňsku. Pouhých 37 kilometrů odtud leží město Rumia, kam Steinbachová také zamíří, neboť je to její rodiště. Mnoho Poláků vnímá tuto ženu jako kontroverzní osobnost.
„Tato návštěva je součástí celé činnosti Steinbachové jako předsedkyně Svazu vyhnanců v Německu. Hlavním cílem toho svazu je restituce majetku Němců odsunutých po druhé světové válce. Do Polska sice paní Steinbachová přijela na pozvání německé menšinové organizace, ale de facto na vlastní přání, protože se chtěla podívat do svého rodného městečka,“ řekla spolupracovnice Českého rozhlasu v Polsku Joanna Czaplinská.
Spolupracovnice Českého rozhlasu v Polsku Joanna Czaplinská mluví o návštěvě předsedkyně německého Svazu vyhnanců Eriky Steinbachové v Polsku ve Světě o druhé na Rádiu Česko.mp3
Poláci už podle ní nereagují na návštěvu Eriky Steinbachové příliš emotivně také proto, že i v německé politice je tato žena brána dost kriticky.
Steinbachová loni v rozhovoru pro Český rozhlas řekla, že rodné město ještě nikdy nenavštívila, protože měla vždy pocit, že vzhledem k postojům Poláků k její osobě by jen přilila olej do ohně. Joanna Czaplinská se domnívá, že obyvatelé města Rumia přejdou návštěvu Steinbachové mlčky.
Svaz vyhnanců a německá vláda se v letech 2009 až 2010 přely o to, zda v radě nadace muzea o osudech vysídlenců může sedět právě Erika Steinbachová. Ta nakonec sama ustoupila. Varšava totiž namítala, že Steinbachová nereprezentuje vyhnance, protože sama se narodila v Polsku.
„Erika Steinbachová má svou vlastní verzi dějin, a tato verze je pro většinu Poláků osobní urážkou. Steinbachová ráda zdůrazňuje obrovské ztráty jak fyzické, tak morální a především ekonomické vyhnaných Němců a jakoby zapomínala na to, čím vlastně a jak druhá světová válka začala,“ vysvětlila Joanna Czaplinská.