Začíná soud s dosud nejvyšším představitelem justice na Slovensku. Přezdívají mu zametač kauz
Na Slovensku začal ve středu jeden z nejsledovanějších soudních procesů letošního roku. Na lavici obžalovaných sedí bývalý speciální prokurátor Dušan Kováčik. Čelí obžalobě ze spoluorganizování zločinecké skupiny, vynášení informací, přijímání úplatků a zneužívání pravomocí. Jde zatím o vůbec nejvyššího představitele slovenské justice, kterému hrozí vězení.
Slovenská média ho přezdívají zametač kauz nebo pán 61:0. Během svého působení jako prokurátor dozoroval 61 kauz, ale v žádné nepodal obžalobu. Dušan Kováčik je vůbec historicky první a donedávna také jediný speciální prokurátor na Slovensku. V čele této instituce stál 17 let a jen pár metrů od jejího sídla ho ve středu ráno přivezla zásahová jednotka k soudu v poutech.
Seznam trestných činů, z kterých ho obžaloba viní, je široký. Kováčik podle ní bral úplatky, zneužíval pravomoci, spoluorganizoval zločineckou skupinu, vynášel informace a zasahoval do soudů.
Kauza Kuciak: slovenský nejvyšší soud zrušil osvobozující verdikt nad Kočnerem a Zsuzsovou
Číst článek
V roce 2017 měl údajně za 50 tisíc eur – v přepočtu zhruba více než 1,2 milionu korun – zajistit propuštění z vazby Lubomíra Kudličky, lídra jedné z nejsilnějších bratislavských mafiánských skupin, takzvaných takáčovců. Vyšetřovací spis popisuje, že si úplatek převzal Kováčik v hotovosti v kavárně obchodního centra.
Za tuto konkrétní kauzu mu hrozí až 12 let za mřížemi, pakliže by se ale prokázaly i další trestné činy, může být teoreticky sazba ještě vyšší. Mezi klíčovými svědky je třeba bývalý příslušník slovenských tajných služeb František Böhm, který se měl na manipulaci vyšetřování podílet společně s Kováčikem, nebo také dva členové skupiny takáčovců, kteří s obžalovaným údajně v minulosti spolupracovali. Vypovídat budou i Kováčikovi někdejší podřízení prokurátoři.
Kováčik veškerou vinu odmítá, ve své výpovědi uvedl třeba to, že proti němu média vedou už léta štvavou kampaň, a zároveň požádal o vyloučení veřejnosti z projednávání, v tom mu ale soudní senát nevyhověl. Ještě den před začátkem hlavního pojednávání také nejvyšší soud zamítl žádost o jeho propuštění z vazby, v které je bývalý šéf prokuratury od října loňského roku.