Za zneužití pravomoci a vynášení informací. Policie na Slovensku obvinila exšéfa elitní policejní jednotky
Slovenská policie obvinila bývalého šéfa své elitní složky Branislava Zuriana ze zneužití pravomoci a vynášení tajných informací. Kriminalisté u něj v pátek ráno provedli domovní prohlídku, kvůli pobytu v zahraničí ho ale nezadrželi. Zurian ohlásil, že se na policii dostaví. Informovala o tom slovenská média. Zurian potvrdil, že byl informován o obvinění, detaily mu prý policie neposkytla.
Zurian stál v čele Národní kriminální agentury (NAKA), která se zabývá nejzávažnějšími kriminálními případy, a ve funkci skončil na vlastní žádost minulý týden, kdy také odešel z policie.
Slovenská policie zadržela podle médií šéfa tajné služby SIS. Důvodem je podezření z korupce
Číst článek
Do čela NAKA se postavil v roce 2019 a ve funkci se udržel i po loňských parlamentních volbách. Ty skončily porážkou sociálních demokratů (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica a jejich odchodem do opozice po předchozím dlouholetém vládnutí.
Po volbách pak kriminalisté v různých kauzách zadrželi i někdejší špičky slovenské policie; jeden ze dvou stíhaných bývalých policejních prezidentů Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu o sebevraždu.
Podle televize Markíza obvinění Zuriana patrně souvisí s výpovědí stíhaného bývalého šéfa civilní tajné služby SIS Borise Beni, že mu Zurian vyzradil informace o odposleších NAKA. Na Beňu, který spolupracuje s policií i v jiných kauzách, Zurian dříve podal trestní oznámení.
Rozvrat složek?
Někdejší ministryně vnitra Denisa Saková za Směr-SD v reakci na obvinění Zuriana uvedla, že v zemi probíhá boj silových složek a vyrovnávání vzájemných účtů mezi nimi. Zuriana označila za čestného a mimořádně schopného policistu. Saková je nyní poslankyní parlamentu.
Loni se po vnitrostranickém rozkolu ve Směru-SD přidala ke kolegům v čele s expremiérem Peterem Pellegrinim, kteří založili nyní nejpopulárnější politickou stranu Hlas-sociální demokracie.
Znepokojení nad situací v bezpečnostních složkách státu i v souvislosti s obviněním Zuriana vyjádřila i menší vládní strana Svoboda a solidarita. „Hloubku rozvratu složek, které mají chránit naši ústavu a právní stát, považujeme za potvrzení nejhorších obav, o nichž hovoříme mnoho let,“ uvedl poslanec SaS a šéf stranického týmu pro otázky spravedlnosti Alojz Baránik. Dodal, že kriminalisté musejí dokázat, že obvinění Zuriana je opodstatněné.
Dříve v tomto týdnu se podle listu Denník N v sídle SIS setkaly politické špičky země s vedením prokuratury, SIS i policie. Detaily o schůzce úřady nezveřejnily. Podle prezidentské kanceláře tématem schůzky ale nebyly aktuální kriminální případy.