Dvoje zemské volby mohou otřást německou vládní koalicí
Volby ve spolkové zemi Bádensko-Würtenbersko nazývají média referendem o vládě kancléřsky Merkelové. Jde o tradiční baštu křesťanských demokratů a průzkumy naznačují, že CDU může po 57 letech skončit v opozici. Stejně napjatě se očekávají výsledky voleb v Porýní-Falci. Na vině je debata o jaderné energii, která ovládla Německo.
Ještě donedávna se zdálo, že jediným problémem bádensko-würtenberského premiéra Mappuse bude předražená stavba nového nádraží ve Stuttgartu. Zemětřesení v Japonsku však přišlo z pohledu německé vládní koalice v nejméně vhodnou dobu.
„Teď je to ale aktuálně ukončení provozu jaderných reaktorů,“ tvrdí místní politička Zelených Muhterem Arasová. Preference Zelených vzrostly, Mappus, který platil za jednoho z největších stoupenců elektřiny z jádra, ztrácí.
Německá zpravodajka ČRo Klára Stejskalová natáčela ve Stuttgartu názory voličů
Na zámeckém náměstí ve Stuttgartu rozebírají řečníci další a další důvody, proč je nesmyslný projekt Stuttgart 21. Stavba nového supermoderního nádraží měla být ještě donedávna hlavním volebním tématem v jedné z největších spolkových zemí.
Dnes se zdá, že vše je jinak. „Určitě to bude téma jaderné energie, které vzkřísily ty nešťastné události v Japonsku. CDU a FDP sice naznačily obrat, ale pak se jejich ministr prořekl, jde jen o předvolební trik,“ říká mladý sociálnědemokratický politik Adam Kaiser.
Den před hlasováním láká voliče na čokoládu a tužky. O kousek dál na hlavní obchodní třídě Königstrasse mají svůj stánek i Zelení. „Já osobně věřím, že černožlutou koalici pošleme po 57 letech do opozice. A že budeme mít lepší volební zisk než SPD a náš kandidát Kreetschmar bude ministerským předsedou,“ prohlašuje Arasová.
Konzervativní zelení versus jádro
Slova stuttgartské političky nejsou utopií. I podle politologů vše nasvědčuje tomu, že lidé tentokrát možná budou hlasovat pro změnu. Že CDU sice zůstane nejsilnější stranou, vládu ale budou skládat SPD se Zelenými.
Je to dáno tím, že bádensko-würtenberští Zelení mají na rozdíl od jejich kolegů v jiných spolkových zemích blízko ke konzervativním kořenům, takže i tradiční voliči křesťanských demokratů, kterým leží na srdci ekologie, je mohou volit, soudí politoložka Gabriele Abelsová.
Německá kancléřka Merkelová oznámila změnu energetické politiky, zastavila provoz v nejstarších jaderných elektrárnách. Místní premiér Mappus tvrdil, že po japonské katastrofě i on změnil názor.
„Doufáme, že získáme víc hlasů než SPD,“ vyslovuje Arasová přání. Pokud se vyplní, mohou už večer Zelení oslavovat prvního zeleného zemského premiéra. Paradoxně právě ve Stuttgartu, který odstartoval německý hospodářský zázrak po druhé světové válce.