EU zaujme postoj k lidovým revolucím na severu Afriky
Egypt a Tunisko budou v čele programu jednání unijních ministrů zahraničí. Šéfové diplomacií členských zemí sedmadvacítky se poradí, jak pomoci Tunisku i Egyptu v přechodu k demokratičtější společnosti. Je také možné, že Unie rozhodne o uvalení sankcí na bývalé členy tuniské vládní garnitury za zneužití veřejných peněz.
Výzvy unijní ministryně zahraničí Catherine Ashtonové adresované egyptské vládě zatím zůstávají nevyslyšené. Apelovala na prezidenta Husního Mubaraka, aby jeho vláda našla mírovou a konstruktivní odpověď na oprávněné volání Egypťanů po demokratických změnách ve společnosti. Vyzvala také k propuštění zadržených demonstrantů.
Dá se předpokládat, že se k těmto výzvám ostatní ministři zahraničí Unie připojí. Mají také mluvit o situaci v Tunisku a o šíření revolučních hnutí v severní Africe vůbec. Tamní země totiž patří do programu evropské sousedské politiky. Unie tedy může pomocí ní pomáhat rozvoji těchto zemí, ale i trestat jejich vedení omezením finanční podpory některých projektů.
Obavy z výrazných vládních změn
Destabilizace země se obává většina západních zemí včetně Francii, pro kterou je Káhira nejdůležitějším spojencem v Unii států Středomoří, na jejímž založení se značnou měrou podílel prezident Nikolas Sarkozy. Spory už se přenesly i do francouzské vlády.
Ministryně pro mládež Jeannette Bougrabová, která otevřeně volala po odchodu Mubaraka byla okamžitě povolána do Matignonského paláce, aby své počínání vysvětlila. Premiér a někteří další ministři svou kolegyni kritizovali s tím, že o odchodu prezidenta by měli rozhodovat sami Egypťané bez tlaku zvenčí.
Francie se obává nejen vlny násilí v Egyptě, ale pokud by došlo k výrazné změně v orientaci země i jisté destabilizace situace na Blízkém východě, kde by mohl Izrael ztratit, na základě smluv z Camp Davidu, důležitého spojence.
Cizinci Egypt opouštějí
Kvůli neutichajícím nepokojům se cizinců v Egyptě zmocňují obavy. Mnoho států začalo s evakuací svých obyvatel. Mimořádný let na dnešek vypravuje také německá Lufthansa. Jen v Káhiře žije kolem sedmi tisíc Němců. Mnozí z nich se uchýlili do vilové čtvrti, kde se nachází většina ambasád.
Podle německých cestovních kanceláří všichni němečtí turisté už Káhiru opustili. Ministerstvo zahraničí zároveň před cestami do Egypta varuje.