Evropská komise posílá Česko, Polsko a Maďarsko k soudu kvůli kvótám. Jsou nesmyslné, reaguje Babiš
Evropská komise posílá Česko, Polsko a Maďarsko k evropskému soudu kvůli neplnění povinných uprchlických kvót. Kvůli porušení unijního práva vede se středoevropskými zeměmi od poloviny letošního roku řízení. Všechny tři se ale nadále na přerozdělování migrantů odmítají podílet.
První místopředseda Evropské komise Frans Timmermans žalobu vysvětlil tím, že ani jedna ze zemí nenaznačovala změnu postoje, ochotu respektovat právní závazky a projevit solidaritu s Řeckem a Itálií.
Právě z těchto dvou států si unijní země rozdělily přes 30 tisíc migrantů. Původně zamýšlený počet byl přitom výrazně vyšší. Česko, Polsko i Maďarsko svou neúčast na programu zdůvodňují nefunkčností přerozdělovacího systému, který Česká republika odmítá od začátku. U evropského soudního dvora všem zemím hrozí vysoké pokuty.
Reakce českých politiků
Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček reagoval na rozhodnutí komise odkazem na úterní Zemanovo vyjádření k problematice migračních kvót.
Česko a spol. vs. migrační kvóty? Evropská komise chystá podpis žaloby za České 'ne'
Číst článek
„Pokud jde o moje stanovisko je dlouhodobé a takové, že kvóty považuji za vměšování do vnitřních záležitostí České republiky nebo jakéhokoliv jiného státu,“ uvedl v úterý Zeman. Kvóty podle jeho názoru odporují principu subsidiarity.
Podle předsedy ODS Fialy jsou kvóty špatné a žaloba EK je ještě horším rozhodnutím. „Výsledkem bude jen větší nespokojenost a pocit křivdy,“ napsal Fiala na svůj twitterový účet. Dodal, že unie žalobou uprchlíkům nepomůže a ještě dál sníží důvěru v unii.
Skepticky se k žalobě staví také europoslanec a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Spory v unii se podle Pospíšila nedají řešit žalobami na členské státy. „U nás žaloba jen nahraje politikům, jako je Tomio Okamura,“ napsal předseda TOP 09 na twitter .
Andrej Babiš chce s EK vyjednávat o stažení žaloby EK kvůli kvótám. Podle něj jsou kvóty nesmysl a jen podporují popularitu extremistických stran v Evropě.
Ministr zahraničí v demisi Lubomír Zaorálek z ČSSD pro Radiožurnál řekl, že rozhodnutí Evropské komise předpokládal. Podle něj bude mít soudní řízení ještě dlouhý vývoj a je proto možné hledat společnou dohodu.