Trio visegrádských zemí u soudu v Lucemburku zažalovala Evropská komise s cílem domoci se dodržování unijního práva. Právníci dotčených států však tvrdí, že verdikt nebude mít praktický význam.
Řecký ministr Chrisochoidis v září státům EU rozeslal dopis s žádostí o pomoc s nezaopatřenými nezletilými běženci v Řecku. Od té doby se situace zhoršila. Potřebných už není 2500, ale mnohem více.
Přesně tři roky platí migrační dohoda EU s Tureckem, která měla zastavit příchod běženců do Evropy. Povedlo se? Na místo se vypravil spolupracovník Českého rozhlasu.
Je na místě otevřít debatu o referendu a případném vystoupení České republiky z Evropské unie, nebo podobné úvahy ohrožují budoucnost země? Na toto téma debatovali Václav Klaus ml. a Pavel Svoboda.
Neformální večeře politických vůdců členských států Evropské unie trvala do půl jedné ráno a nebylo to pravděpodobně proto, že vrcholným politikům tak chutnalo.
Šéf Evropské rady Donald Tusk se domnívá, že přerozdělování žadatelů o azyl mezi jednotlivé členské státy Evropské unie podle kvót je neefektivní nástroj, který jednotlivé země rozděluje.
Evropská komise dál připouští možnost, že zažaluje Česko, Polsko a Maďarsko u evropského soudu kvůli uprchlickým kvótám. Podle informací Radiožurnálu se komise chystala žalobu oznámit tento týden.
Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce v nadcházejícím fiskálním roce přijmout maximálně 45 tisíc uprchlíků. Informoval o tom Reuters s tím, že Trump kvótu oznámí v nadcházejících dnech.
Soudní dvůr EU rozhodl podle očekávání. Kvóty na přerozdělování uprchlíků byly přijaty podle práva. Odvalil tak Evropské komisi překážku pro zažalování Prahy, Varšavy a Budapešti kvůli neplnění kvót.
Prezident Zeman míní, že se Česko nesmí hrbit před Evropskou unií. Kdyby bylo nejhůř, je lepší se vzdát evropských dotací než se podrobit migračním kvótám.
Česko má připravenou odpověď Evropské komisi na druhou fázi řízení kvůli neplnění uprchlických kvót. Stejně jako poprvé se podle Radiožurnálu bude hájit nedostatečnou spoluprací Itálie a Řecka.
Italské obce se kvůli migrantům přou se státními úředníky. Nejsou proti přijímání uprchlíků, ale chtějí, aby vláda rozdělovala migranty přesně podle stanovených kvót.
Evropská komise posunula do druhé fáze řízení proti ČR, Maďarsku a Polsku kvůli neplnění uprchlických kvót. Ve třetí fázi je může zažalovat u Soudního dvora Evropské unie.
České ministerstvo vnitra navrhne poskytnout Evropské unii téměř 21 milionů korun na řešení přílivu uprchlíků z Libye a Itálii slibuje poslat na pomoc policisty.
Před dvěma lety schválila unie pravidla, jimiž chtěla během migrační krize odlehčit Řecku a Itálii. Místo 160 000 uprchlíků si jich ale ostatní země převzaly jen 20 000. Desítka zemí pak téměř žádné.
Co by se stalo poslanci, který hlasoval proti zákazu kouření v restauracích a ve své oblíbené hospodě by si zapálil? A bránil by se, že on přece pro zákon ruku nezvedl, protože je stejně k ničemu?
Migrační kvóty Evropské unie podle prezidenta Zemana představují ztrátu suverenity členských zemí EU. Je to začátek manipulace státností, řekl ve středu během návštěvy Jihočeského kraje.
Proti zemím, které odmítají přijímat uprchlíky, by Evropská komise měla zahájit řízení pro porušení smluv, tvrdí to šéf komise Jean-Claude Juncker v rozhovoru s německým magazínem Spiegel.