'Niagáry lží, antipolské orgie!' Rezoluce o Polsku rozlítila Právo a spravedlnost
Evropský parlament má za sebou už třetí bouřlivou debatu o stavu právního státu v Polsku. Poslanci polské vládnoucí strany Právo a spravedlnosti (PiS) při ní dokonce odešli z jednacího sálu ve Štrasburku. Odpoledne pak parlamentem prošla rezoluce, ve které poslanci vyzvali polskou vládu k dodržování zásad právního státu.
Pro rezoluci hlasovalo 438 poslanců, 152 jich bylo proti a 71 se zdrželo. „Současná situace v Polsku znamená jednoznačné riziko významného narušení hodnot, o kterých je řeč v článku 2 smlouvy o EU,“ stojí v odhlasovaném dokumentu.
Polská premiérka se opřela do Evropské komise. 'Došlo k překroucení demokratických zásad,' řekla ve Varšavě
Číst článek
Evropský parlament také vyjádřil znepokojení nad změnami v polském soudnictví, které podle poslanců mohou „strukturálně ohrozit nezávislost soudů a oslabit vládu práva v Polsku“.
Tím europoslanci naráží na snahu strany PiS o rychlé prosazení reforem týkající se obecných soudů, Státní soudcovské rady a nejvyššího soudu. Dva ze tří zákonů v létě vetoval prezident Andrzej Duda, strana s ním teď jedná o kompromisních návrzích.
Zklamání vyjádřili europoslanci nad tím, že nedošlo k řešení problému s polským ústavním soudem. Změny a personální zásahy polské vlády v ústavním soudu dlouhodobě kritizuje Evropská komise. Instituce je podle ní prakticky ochromená a podle parlamentu změny „nebezpečně zpochybňují polskou ústavu a zásady demokracie“.
Bouřlivá debata ve Štrasburku
„Jsme šokovaní jazykem té debaty, vystoupení některých poslanců a popisy toho, co se v Polsku děje, nejsou akceptovatelné. Některé z nich jsou podle mě jazykem nenávisti,“ reagoval na středeční debatu polský ministr zahraničních věcí Witold Waszczykowski.
Poláky rozdělila lidská pochodeň. 'Vláda na mě naháže bahno,' napsal Piotr v manifestu
Číst článek
Poslanec opoziční polské Občanské platformy Janusz Lewandowski při debatě citoval z manifestu Piotra Szczęsného, který se v říjnu zapálil na protest proti vládě PiS. Na to už dopoledne reagovala na twitteru polská premiérka Beata Szydłová: „Politici, kteří hanobí svou zemi na mezinárodní scéně, nejsou hodni její reprezentace.“
Europoslanec PiS Ryszard Legutko ve Štrasburku mluvil o „antipolských orgiích“, „Niagárách lží“ a přirovnal unijní politiky k sovětským diplomatům. Francouzského prezidenta Emmanuela Macrona pak obvinil z postkoloniálních tendencí vůči Polsku. „Nejde o dialog, jde o demonstraci síly vůči Polsku,“ dodal Legutko a jednací sál opustil.
Premiérka Szydłová pak na síti napsala, že středeční „skandální události“ hodlá řešit během pátečního evropského summitu ve švédském Göteburgu.
Rozčarování dal najevo na twitteru i prezident Andrzej Duda. „Chování a jazyk poslanců Občanské platformy a jejich koaličních partnerů v Evropském parlamentu není akceptovatelný. Jsou to lži, které ubližují Polsku, Polákům a našemu právu volby. Kde je respekt k demokracii?“
Odsuďte fašisty!
Evropští poslanci zároveň vyzvali polskou vládu k tomu, aby odsoudila „fašistický a xenofobní pochod 11. listopadu ve Varšavě“. Šedesátitisícový pochod organizovaný nacionalisty extremistickými organizacemi k příležitosti Dne nezávislosti provázela rasistická hesla o „bílé Evropě“ a homofobní a xenofobní pokřiky.
Taková hesla odsoudil v úterý polský prezident Andrzej Duda. Podle vládních politiků zahraniční média věc dezinterpretují, když označují účastníky pochodu za nacionalisty a fašisty - těch prý bylo v pochodu naprosté minimum.
Po Maďarsku Polsko
Středeční krok Evropského parlamentu je teprve druhý takový v historii – poprvé ho parlament učinil vůči Maďarsku letos v květnu. V rezoluci dali poslanci mandát parlamentnímu Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci pro zpracování zvláštní zprávy o situaci v Polsku.
Na jejím základě by pak mohl Evropský parlament odhlasovat výzvu Radě EU k zahájení procedury podle článku 7 evropské smlouvy. Na jeho základě by měly členské státy hlasovat o tom, zda v Polsku hrozí narušení unijních zásad. Pro souhlas je třeba 22 z 28 států EU.