Evropský parlament schválil zákaz klonování zvířat a prodej masa z nich
Maso a mléko z klonovaných hospodářských zvířat se už na pultech obchodů v Evropské unii možná neobjeví. Evropský parlament totiž odhlasoval zákaz klonování těchto zvířat a dovoz a prodej výrobků pocházejících z klonů. Původní návrh Bruselu europoslanci ještě zpřísnili. Na pulty se podle nich nesmí dostat ani maso potomků těchto zvířat.
Klonování při šlechtění používají chovatelé na americkém kontinentu a v Austrálii. S masem z klonovaných zvířat se tak mohou setkat třeba lidé, kteří si rádi pochutnají na americkém nebo argentinském bifteku.
„Zákaz klonování zvířat je namístě, protože je v zájmu ochrany lidského zdraví i dobrých podmínek zvířat,“ říká europoslanec Stanislav Polčák z TOP 09.
Podle něj chybí dost přesvědčivých studií o tom, že maso z klonovaných zvířat je nezávadné. Evropská unie proto, stejně jako v jiných případech, preferuje takzvanou předběžnou opatrnost.
O zákazu prodeje masa a mléka z klonovaných zvířat, který odhlasovali europoslanci, mluvil zpravodaj Viktor Daněk
Klonování se používá k snadnému rozmnožení těch nejkvalitnějších plemenných kusů.
Europoslanci tvrdí, že zvířata narozená z klonů mají nižší kvalitu života kvůli vrozeným vadám. Abnormálně velká mláďata prý navíc týrají březí krávy a prasata.
Podle europoslance Pavla Poce z ČSSD by k jejich ochraně stačilo důslednější uplatňování stávající legislativy. A místo zákazu dovozu masa by spotřebitelům stačila informace na etiketě.
„Tak jako je povinnost uvádět jasně na obalu obsah různých živin, nechť je tam jasně uvedeno, že potravina pochází z klonovaných organismů,“ myslí si Poc.
Směrnicí se ještě budou zabývat členské státy Evropské unie.
S klonováním hospodářských zvířat podle průzkumu Eurobarometru nesouhlasí čtyři z pěti Evropanů.