Guatemalská policie vypátrala sedm lidí, kteří zavinili udušení 53 migrantů v nákladním voze v Mexiku

Guatemalská policie zadržela sedm Guatemalců v souvislosti s případem 53 mrtvých běženců, kteří se v roce 2022 udusili v nákladním prostoru vozidla zanechaného v letním horku u texaského města San Antonio. Informovala o tom agentura AP, podle které se jednalo o nejhorší tragédii na americko-mexické hranici. Mezi mrtvými tehdy bylo osm dětí.

Guatemala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Guatemalští policejní vyšetřovatelé. Ilustrační foto.

Guatemalští policejní vyšetřovatelé (ilustrační foto) | Foto: Luis Echeverria | Zdroj: Reuters

Sedm zatčených, mezi kterými je i muž úřady označený jako vůdce převaděčského gangu, je obviněných z pašování lidí. Guatemalský ministr vnitra Francisco Jiménez uvedl, že zatýkání předcházelo 13 razií ve třech departementech latinskoamerické země. Policie při nich zabavila vozidla i hotovost a zachránila několik migrantů.

4:02

‚Celníky zajímá jen vlastní profit.‘ Tým dobrovolníků pomáhá uprchlíkům na mexických hranicích

Číst článek

V nevětraném nákladním prostoru kamionu se na konci června 2022 v mimořádném horku udusilo 48 lidí. Dalších 16 přeživších záchranáři převezli do nemocnic v okolí San Antonia. Pět lidí pak následkům zranění podlehlo. Mezi oběťmi bylo 27 lidí z Mexika, 14 z Hondurasu, sedm z Guatemaly a dva ze Salvadoru.

Úřady tvrdí, že zadržení spolupracovali s pašeráckými organizacemi v Guatemale, Hondurasu a Mexiku a sdíleli s nimi trasy, převaděče či nákladní auta a přívěsy, z nichž některé byly uskladněny na soukromém parkovišti v San Antoniu. Migranti skupině platili až 15 000 dolarů (asi 338 000 korun) za převoz přes hranice USA, přičemž tento poplatek pokrýval až tři pokusy dostat se do země.

V souvislosti s tragédií již bylo obviněno šest lidí včetně řidiče kamionu, který čeká na soud. Jednalo se nejen o nejhorší incident zahrnující migranty na hranici Spojených států a Mexika, ale o jeden z nejhorších podobných případů vůbec. Média tehdy připomněla například udušení 71 migrantů objevených na dálnici u rakouské obce Parndorf z roku 2015 či smrt 58 čínských uprchlíků nalezených v roce 2000 v britském přístavu Dover. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme