Změna poměrů, nebo ticho před bouří? Po zatčení narkobarona je v Mexiku nezvyklý klid

Zatčení šéfa kartelu Sinaloa Ismaela Zambady, který je známý pod přezdívkou El Mayo, zatím v Mexiku nevyvolalo vlnu násilí, jaká obvykle následuje po zadržení takto vysoce postavených narkobaronů. Podle expertů to potvrzuje domněnku, že Zambada se minulý týden americkým úřadům vydal dobrovolně, píše v úterý deník Le Monde. Mexické úřady odmítly komentovat okolnosti Zambadova zatčení s tím, že od amerických úřadů nedostaly žádné bližší informace.

Mexiko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká policie zatkla minulý týden šestasedmdesátiletého Zambadu zvaného El Mayo a také osmatřicetiletého Joaquína Guzmána Lópeze, syna jiného proslulého vůdce drogového kartelu Sinaloa Joaquína Guzmána, zvaného El Chapo

Americká policie zatkla minulý týden šestasedmdesátiletého Zambadu zvaného El Mayo a také osmatřicetiletého Joaquína Guzmána Lópeze, syna jiného proslulého vůdce drogového kartelu Sinaloa Joaquína Guzmána, zvaného El Chapo | Foto: Gustavo Graf | Zdroj: Reuters

Americká policie zatkla minulý týden šestasedmdesátiletého Zambadu a také osmatřicetiletého Joaquína Guzmána Lópeze, syna jiného proslulého vůdce drogového kartelu Sinaloa Joaquína Guzmána, zvaného El Chapo. Oba muži soukromým letadlem přiletěli do amerického El Pasa, kde je policie zadržela, aniž by kladli odpor.

El Mayo a syn ‚Prcka‘ Guzmána. USA zadržely dva mexické narkobarony, za informace slibovaly miliony

Číst článek

Poněkud neobvyklé okolnosti zatčení obou mužů vyvolaly spekulace, zda Guzmán mladší nevylákal do pasti staršího narkobarona a nevydal ho policii. Události následující po zatčení však podle odborníků podporují domněnku, že Zambada se vydal policii sám.

„To, že nepadl ani jeden výstřel po zadržení a že v Mexiku nevypuklo žádné násilí, svědčí spíše o kapitulaci než zadržení,“ uvedl bezpečnostní expert David Saucedo. Podle něj se Zambada mohl vydat úřadům kvůli svým zdravotním problémům.

Vlny násilí

Zadržení vysoce postavených členů drogových kartelů obvykle vyvolává v místech, na kterých působili, vlnu násilí. Deník Le Monde připomíná, že v roce 2019 mexické úřady musely propustit jednoho ze synů El Chapa, Ovidia Guzmána Lópeze, aby zabránily hromadnému násilí ve státě Sinaloa.

5:32

‚Padesátkrát účinnější než heroin.‘ Zadržený El Mayo proslul distribucí fentanylu, říká amerikanistka

Číst článek

Tam úřady po zatčení Zambady poslaly dvě stovky příslušníku speciálních jednotek armády v obavě, že vypukne násilí uvnitř kartelu i střety mezi různými organizacemi.

Americké úřady Mexiko o plánované operaci neinformovaly, na což si nepřímo stěžovali prezident Andrés Manuel López Obrador a ministryně pro vnitřní bezpečnost Rosa Rodríguezová. „Nezúčastnili jsme se této operace a nemáme detaily o jejím průběhu,“ uvedla ministryně.

Zambada patřil k předním mexickým narkobaronům. Na rozdíl od ostatních vysoce postavených členů mexického organizovaného zločinu nebyl nikdy dříve ve vězení. Podle odborníků zadržení dvou vysoce postavených narkobaronů poměry na trhu s drogami výrazně nezmění.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme