Desetitisíce obyvatel Hongkongu vyšly s deštníky do ulic. Protestují proti místní vládě

Desetitisíce lidí v neděli demonstrovaly proti místní vládě v čínském Hongkongu, který má status zvláštní správní oblasti. Podle agentury DPA protest zažehly plány na vydání podezřelých osob do kontinentální Číny i poslední rozsudky nad prodemokratickými aktivisty. Organizátoři protestů odhadují účast na dnešní demonstraci na zhruba 200 000, policie naopak mluví o 22 800 účastnících.

Hongkong Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Symbolem protestního hnutí v Hongkongu se staly žluté deštníky.

Symbolem protestního hnutí v Hongkongu se staly žluté deštníky. | Foto: Tyrone Siu | Zdroj: Reuters

Mnoho protestujících drželo žluté deštníky na znamení solidarity se sedmi vůdci prodemokratického „deštníkového“ hnutí, kteří byli ve středu odsouzeni k až 16měsíčním trestům vězení.

Hong Kong si připomněl oběti masakru na Tchien-an-men. Čína hlídala disidenty

Číst článek

Zvláště rozhořčení nad rozsudky o vině vůdců hnutí, které v roce 2014 požadovalo svobodné volby v Hongkongu, přimělo mnoho lidí k účasti na nejnovější demonstraci.

Účastníci demonstrací, které začaly v září 2014, požadovali v ulicích zcela svobodné volby správce Hongkongu. V současnosti správce volí 1 200členná komise, v níž převažují přívrženci centrální čínské vlády. Když protestní akce vrcholily, zapojilo se do nich v některé dny až 100 000 lidí.

Utahování opratí 

Původně měl být nedělní protest namířen jen proti plánovanému zákonu o vydávání osob. Norma by úřadům umožnila vydávat osoby podezřelé ze spáchání trestného činu do Číny. Kritici však poukazují na to, že čínská justice není nezávislá, neodpovídá mezinárodním standardům a politicky pronásleduje jinak smýšlející.

Bývalá britská kolonie Hongkong přešla pod správu Číny v roce 1997. Ekonomická metropole se sedmi miliony obyvatel má autonomní vládu, která se řídí podle zásady „jedna země, dva systémy“.

Po roce 2014, kdy mohutné prodemokratické demonstrace části velkoměsta na několik týdnů ochromily, však komunistické vedení v Pekingu vůči Hongkongu utáhlo opratě, ačkoliv slíbilo zachovat jeho svobody a vysokou míru autonomie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme