Hrozba útoků zasáhla i karnevaly. V belgickém Aalstu si ale z džihádistů dělali legraci
Masopustní průvody a veselice letos na některých místech Evropy poznamenal stín obav z možných útoků militantních radikálů. Někde dokonce strachu podlehli a obvyklý program upravili nebo zrušili. Jinde si naopak z islámských bojovníků přímo v karnevalovém průvodu obrazně řečeno vystřelili. Město, kde se nebáli si udělat z džihádistů legraci, je v Belgii a jmenuje se Aalst.
Karneval v Aalstu má tradici od poloviny 19. století a před pěti lety se dostal na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.
Je známý tím, že si na něm různé skupiny dělají každý rok legraci z čehokoli. Terčem žertů a karikatur bývají regionální i federální politici.
Letos ale tvůrci alegorických vozů překročili i pomyslné tabu - v průvodu byl vůz s nedávno zesnulou manželkou bývalého krále Badouina Fabiolou a také auto s islámskými bojovníky.
Terénní vůz z překližky měl na kapotě kufřík s „bombou“, lidem převlečeným za islámské bojovníky nechyběly umělé vousy a makety samopalů s velkými ořezanými tužkami.
K tomu mávali černými zástavami připomínajícími ty, se kterými se ukazují stoupenci Islámského státu. Na vlajkách byl ale název karnevalové skupiny Eftepie a velká rozesmátá cibule.
Jeden z účastníků této alegorické instalace řekl televizi RTL TVi, že se tak vysmívají těm, kteří se vydávají z Belgie bojovat do Sýrie. Jako příklad může sloužit 20letý mladík, který se nechal naverbovat organizací Sharia4Belgium a nedávno se vrátil ze Sýrie. Soud poslal na víc než tři roky do vězení
Zatímco tedy v Aalstu se hrozbami útoků islámských teroristů nedali zastrašit, jinde tak nebojácní nebyli. V dalších belgických městech radnice kostýmy islámských bojovníků nepovolily. I v Aalstu ale na průvod dohlíželo 350 policistů a 80 pouličních kamer.
Úplně ztichlé zůstaly letos ulice Brauschweigu v severním Německu. Karnevalový průvod zrušili kvůli hrozbě útoku islamistů asi hodinu a půl před začátkem akce. Policie vyzývala lidi, aby do centra města vůbec nechodili a zůstali doma.
Do Braunschweigu na masopustní průvod přijíždí každý rok asi 250 tisíc turistů. Jak řekl tamní starosta města, pro město to byl smutný den, ale informace o možném nebezpečí, kterou policie měla, nedávala jinou možnost.