Internet zpomalil, experti mluví o největším kybernetickém útoku v historii
Už déle než týden probíhá jeden z největších útoků v historii internetu. Společnost bojující proti spamu je cílem hackerů poté, co na seznam blokovaných adres přidala nizozemské servery, které se samy chlubí tím, že kromě pedofilů a teroristů poskytnou prostor každému. Informaci přinesla britská BBC.
Útok je prý tak silný, že zpomaluje veškerý provoz na internetu a mohl by ohrozit i funkčnost emailů a bankovních služeb.
"Funguje to zpravidla tak, že se vezme velké množství počítačů a z nich se začnou zahlcovat jiné počítače, které slouží pro to, aby internet fungoval,“ vysvětluje internetový analytik Daniel Dočekal.
Jenže zatímco k běžnému útoku stačí na vyřazení serveru přibližně 50 Gbit za sekundu, tentokrát je síla hackerů šestinásobná.
Přesto zatím společnost Spamhaus odolává. Především díky tomu, že její infrastruktura je rozmístěná po celém světě a je tak mnohem složitější ji vyřadit z provozu. O to více ale trpí všichni uživatelé internetu.
Zpomalení rychlosti postihlo údajně miliony počítačů. Experti tvrdí, že útok vzešel z Ruska a některých zemí východní Evropy. Hackeři k němu údajně využili tisíce serverů.
Internetový analytik Petr Koubský upozornil, že dnešní informace je těžké ověřit. Zpráva BBC podle něj vychází z informací jediné osoby, která svá prohlášení posléze značně zmírnila.
„Útok je sice dosti rozsáhlý, ale internet je dost velký na to, aby to dokázal bez problémů absorbovat,“ tvrdí Koubský.
V Česku se zpomalení neprojevilo
Na českém území se podle náměstka ředitele Národního bezpečnostního úřadu Jaroslava Šmída žádné zpomalení internetu neprojevilo.
„Hovořil jsem s internet servis providery i se zástupci společnosti CZ.NIC a nezaznamenali, že by se to projevilo na chodu českého internetu,“ potvrdil Šmíd.
Česka se zpomalení internetu nedotklo, potvrdil náměstek ředitele Národního bezpečnostního úřadu Jaroslav Šmíd
Dokud nebudou nastavena jasná pravidla chování na internetu, jejichž porušení bude možné sankcionovat, nedá se podle něj podobným událostem ani do budoucna zabránit.
„Celosvětově se už několik let snaží dohodnout jakási pravidla. Zatím k tomu nedošlo a proto je možné, že si dvě společnosti mohou ke své bitvě zvolit kybernetické prostředí a důsledky pak mohou ovlivnit chod tohoto prostředí,“ řekl náměstek ředitele Národního bezpečnostního úřadu.