Iráčané chtějí, aby spojenci odešli z jejich země

Situace v Bagdádu se uklidňuje, lidé však protestují proti přítomnosti amerických vojáků. V jedné z hlavních mešit v půlmiliónové bagdádské čtvrti Ázamíja vyzval k odchodu spojeneckých vojáků jeden z nejznámějších iráckých duchovních. Zároveň obvinil spojence za údajný rozvrat v Iráku. Následná demonstrace se nesla v duchu hesel: "Ne Bush, ne Saddám, ano ano Islám." Jak uvedl nový starosta Bagdádu, ve městě jsou už znovu otevřeny obchody a pokračují práce na úplném obnovení dodávek elektřiny a pitné vody.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

mešita v Basře

mešita v Basře | Foto: kasp.cz

Volání části irácké veřejnosti po odchodu amerických a britských jednotek dnes odmítl kurdský předák Dželál Thalabání. Thalabání řekl, že to bude možné až po vytvoření prozatímní irácké vlády.

Stáhnutí Američanů z Iráku požadují i zástupci arabských zemí, kteří se sešli v Rijádu. Společné prohlášení tlumočil novinářům na tiskové konferenci přenášené televizní stanicí BBC saúdsko-arabský ministr zahraničí princ Saud-al-Faisal. "Chtěli bychom požádat okupační síly, aby svým odchodem z Iráku umožnily rychle ustavit novou iráckou vládu."

Členové schůzky se také shodli, že Američané nemají žádné právo spravovat irácké ropné zásoby a sankce OSN týkající se iráckého vývozu ropy by měly zůstat v platnosti až do nástupu nově zvolené vlády.

Mezi snahami o obnovení státních institucí je také úsilí o vytvoření nové irácké armády. Tyto aktivity vede exilový irácký generál, který se do země vrátil s americkými jednotkami. Podle jeho slov by mělo jít o početně malou armádu, která ale bude vybavena moderní technikou.

Na zrušení ekonomických sankcí proti Iráku ale Spojené státy trvají. Postupné rušení sankcí má umožnit nalézt společnou řeč s ostatními členy Rady bezpečnosti. Je to podmíněno dokončením práce mezinárodních zbrojních inspektorů v Iráku. USA připouštějí, aby OSN zatím zůstal dohled nad prodejem irácké ropy, ale požaduje, aby ostatní části irácké ekonomiky v následujících měsících přešly pod správu nově se utvářející irácké administrativy. Místo jedné rezoluce Rady bezpečnosti o zrušení sankcí uvalených v první polovině 90tých let, budou Spojené Státy usilovat o schválení tří nebo čtyř rezolucí během několika měsíců.

Postup v několika krocích by měl podle Washingtonu narušit odpor Francie, Ruska a dalších zemí, které usilují o výraznější roli OSN v poválečném Iráku. Většina členů Rady bezpečnosti se shoduje, že sankce upravující mimo jiné program ropa za potraviny musejí být upraveny, rozpory jsou v tom, jak to v současné situaci iráckého bezvládí udělat, a jak se vypořádat s tím, že dosud nebyla naplněna podmínka ověřeného zbavení Iráku zakázaných zbraní.

Markéta Kaclová, Barbora Kroužková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme