Írán potvrdil incident poblíž továrny na obohacení uranu. Došlo ke zničení průmyslové haly
Írán ve čtvrtek ohlásil nehodu, při níž byla v blízkosti továrny na obohacování uranu v Natanzu poškozena rozestavěná budova. Provoz, v němž jsou umístěny odstředivky na obohacování uranu, poškozen není. Sdělil to mluvčí íránské organizace pro jadernou energii Behrúz Kamálvandí, kterého citovala agentura AP.
Úřady příčinu a povahu nehody vyšetřují. Kamálvandí poškozené místo označil jako „průmyslovou halu“ bez dalšího upřesnění.
Teheránem otřásla silná exploze. Na výbuch upozornily snímky pořízené satelitem agentury ESA
Číst článek
„Incident se stal v otevřeném prostoru u jaderného zařízení v Natanzu. V jaderném závodu nebyl nikdo postižen a není tam nic poškozeno, zařízení pracuje normálně,“ řekl mluvčí podle íránské agentury Tasním.
Natanz je vzdálený asi 250 kilometrů od Teheránu a tamní provoz patří k těm, jež pravidelně monitoruje Mezinárodní agentura pro atomovou energii. V poslední době Íránci tam neohlásili žádné nové stavební práce. Agentura zatím zprávu o ohlášené nehodě nekomentovala.
Součástí provozu v Natanzu jsou podzemní provozy zalité na ochranu před případným leteckým bombardováním betonovým krytem o tloušťce 7,6 metru.
Nejméně šest lidí zemřelo a dalších 50 se pohřešuje po potopení lodě s migranty v Turecku
Číst článek
Podle atomové agentury nyní Íránci v Natanzu obohacují uran na 4,5 procenta, čímž překračují limit stanovený mezinárodní dohodou z roku 2015. Írán od některých jejích bodů odstoupil, protože roku 2018 z ní vystoupily USA jako jeden ze signatářů. Země tak nyní nejen překračuje úroveň obohacování, ale dělá si také větší než povolené zásoby obohaceného uranu. Prozatím ale umožňuje inspekce.
Loni se o Natanzu mluvilo v souvislosti s incidentem, kdy Íránci do komplexu odmítli pustit inspektorku atoomvé agentury, protože se podle nich u ní našly zbytky výbušného materiálu.
Agentury také připomínají, že čtvrteční incident následuje po stále ne plně vysvětleném pátčním výbuchu v blízkosti Teheránu. Pocházel z hor východně od města a podle analytiků z oblasti, kde jsou tunely a kde Írán vyrábí rakety. Následky exploze v asi dvacetikilometrové vzdálenosti od Teheránu potvrdily satelitní snímky.