‚Mobilní námořní město.‘ Íránské revoluční gardy mají novou válečnou loď s vrtulníky a drony
Íránské revoluční gardy do své námořní flotily nově zařadily válečnou loď, jež může přepravovat vrtulníky, odpalovací zařízení pro rakety a drony. S odkazem na íránská média o tom ve čtvrtek napsala agentura Reuters. Děje se tak v době zvýšeného napětí mezi Íránem a Spojenými státy.
Vztahy mezi Teheránem a Washingtonem jsou napjaté dlouhodobě. V roce 2018 americký prezident Donald Trump odstoupil od jaderné dohody mezi Íránem a světovými mocnostmi z roku 2015 a obnovil sankce vůči islámské republice, jež mají tvrdý dopad na její ekonomiku. Od té doby však nepřátelství eskaluje.
Írán rozesílal e-maily poškozující Trumpa. Volby se pokusilo ovlivnit i Rusko, řekl šéf rozvědky
Číst článek
Američtí činitelé v pondělí agentuře Reuters sdělili, že se Trump, kterému v úřadu prezidenta zbývají dva měsíce, zajímal o možnosti, jak zaútočit na íránský hlavní jaderný provoz v Natanzu, ale nakonec se rozhodl, že takto dramatický krok nepodnikne. Írán uvedl, že by tvrdě reagoval na jakýkoliv útok ze strany Spojených států.
Íránská státní televize ve čtvrtek informovala, že do flotily revolučních gard byla zařazena univerzální válečná loď, která může přepravovat „veškeré typy vrtulníků, dronů, raket a radarových systémů“. Státní televize válečnou loď Šahíd Rúdakí označila za „mobilní námořní město“ uzpůsobené k vykonávání misí na moři.
Velitel námořnictva revolučních gard Alírezá Tangsírí státní televizi sdělil, že loď zajistí bezpečnost „námořních dopravních cest, ropných tankerů a obchodních a rybářských flotil na volném moři“. Podle prohlášení velitele íránských revoluční gard Hosejna Salámího 150 metrů dlouhé plavidlo rozšíří operační dosah námořnictva.
Pátá flotila amerického námořnictva, jež sídlí v Bahrajnu, zprávy o íránské válečné lodi podle Reuters odmítla komentovat. Íránští náboženští vůdci považují vojenskou přítomnost USA na Blízkém východě za bezpečnostní hrozbu pro Írán.