Íránské prezidentské volby vyhrál reformní kandidát. Chce zemi otevřít světu, změnu ale nejspíš nepřinese
V druhém kole íránských prezidentských voleb zvítězil reformní kandidát Masúd Pezeškján. Oznámilo to íránské ministerstvo vnitra, podle kterého volební účast v druhém kole předčasného hlasování dosáhla bezmála 50 procent. Poslanec a kardiochirurg Pezeškján, který se zavázal Írán otevřít světu, zvítězil nad ultrakonzervativním politikem Saídem Džalílím.
Vítězi voleb již pogratuloval například ruský prezident Vladimir Putin či vedoucí představitelé Saúdské Arábie.
„Podáme všem ruku přátelství,“ prohlásil po svém volebním vítězství devětašedesátiletý Pezeškján. „Pracujme všichni na rozvoji země,“ dodal.
Vzhledem ke složité politické situaci a mocným zájmovým skupinám v Íránu však podle agentury DPA není jasné, zda lze od Pezeškjánova vítězství skutečně očekávat výraznou změnu ve směřování země.
V Íránu se koná druhé kolo prezidentských voleb, odhlasoval ajatolláh Chameneí
Číst článek
„Nic od něj nečekám. Jsem šťastná, že hlasování omezí zastánce tvrdé linie,“ řekla agentuře AP pracovnice banky, která pro Pezeškjána hlasovala. „Doufám, že Pezeškján dokáže vrátit státní správu do stavu, kdy budou moci všichni lidé cítit, že existuje zítřek,“ dodala.
Putin podle tiskového prohlášení Kremlu vyjádřil naději, že nový íránský prezident přispěje „k dalšímu rozvoji konstruktivní bilaterální spolupráce ve všech oblastech ve prospěch našich spřátelených národů“.
Írán je důležitým spojencem Ruska, a to jak na Blízkém východě, tak dodávkami svých zbraní, zejména dronů, ve válce Ruska proti Ukrajině, která pokračuje třetím rokem. Moskva i Teherán čelí sankcím Západu.
Vítězi íránských prezidentských voleb podle saúdskoarabské státní tiskové agentury SPA pogratulovali rovněž saúdskoarabský král Salmán a korunní princ Muhammad bin Salmán.
Šíitský Írán a sunnitská Saúdská Arábie se vloni dohodly na obnovení diplomatických vztahů, které přerušily v roce 2016 kvůli popravě šíitského muslimského duchovního v Saúdské Arábii a následnému útoku na velvyslanectví ropného království v Teheránu.
„Potvrzují svůj zájem o rozvoj a prohlubování vztahů mezi našimi zeměmi,“ citovala korunního prince agentura SPA.
Čína poškozuje mezinárodní trh a Írán světovou stabilitu, shodly se na kritice země G7
Číst článek
Účast v druhém kole íránských prezidentských voleb dosáhla bezmála 50 procent. V zemi se zhruba 61 miliony možných voličů Pezeškján získal 16,3 milionu hlasů, Džalílí pak 13,5 milionu. Příznivci reformisty prezidentského klání vyšli podle agentury AP už za svítání při oznámení předběžných výsledků do ulic Teheránu a dalších íránských měst, aby vítězství oslavili.
Agentura Reuters později uvedla, že v Pezeškjánovi stoupenci podle záběrů na sociálních sítích tančili v ulicích měst a obcí po celé zemi, zatímco motoristé na silnicích oslavně troubili klaksony. Obyvatelé města Orúmíje, rodiště zvoleného prezidenta na severozápadě země, si podle svědků rozdávali sladkosti.
První kolo prezidentského hlasování se konalo 28. června. Svůj hlas v něm odevzdalo 40 procent oprávněných voličů, což bylo nejméně od islámské revoluce z roku 1979. V pátečním druhém kole účast činila 49,8 procenta.
Předčasné prezidentské volby se v Íránu konají poté, co v květnu při nehodě vrtulníku zemřel tehdejší prezident Ebráhím Raísí. V islámské republice, kde je nejvyšší autoritou ajatolláh Alí Chameneí, nová hlava státu podle médií zřejmě větší změny nepřinese.
Chameneí také jmenuje členy Rady dohlížitelů, která už před prvním kolem rozhodla, který z kandidátů může z ideologického hlediska ve volbách nastoupit.