Umírněný politik a diplomat, „ten rozumný“ z dvojice lídrů Hamásu. Takové přídomky ověnčují Ismáíla Haníju. Figuroval ale také na seznamu teroristů a byl na něj vydaný zatykač pro válečné zločiny.
Poslanec a kardiochirurg Pezeškján zvítězil nad ultrakonzervativním politikem Saídem Džalílím. V Íránu, zůstává ale stále nejvyšší autoritou ajatolláh Alí Chameneí.
Raísí, jemuž bylo 63 let, je prvním vysokým vládním představitelem od islámské revoluce z roku 1979, který byl v pohřben ve svatyni imáma Rezy v Mašhadu.
Účastníci podobných setkání jsou pečlivě vybíráni a prověřováni. I z tohoto důvodu se objevily pochybnosti nad pravdivostí videa. Analytik Tureček ale nevidí důvod pro to, aby to bylo sehrané.
Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí dnes označil sérii otrav íránských školaček v uplynulých měsících za neodpustitelný zločin a poznamenal, že viníci musejí být tvrdě potrestáni.
„Íránský režim vybudovali dědové, kteří svrhli. Pomáhali jim s tím synové. Ale vnuci a vnučky dnes revoltují proti tomu, co jim jejich rodiče a prarodiče nechali,“ upozorňuje Břetislav Tureček,
„Mým pevným doporučením je nedůvěřovat nepříteli,“ uvedl Chameneí v projevu. Doplnil, že americké nepřátelství vůči Íránu nepramení jen z vlády prezidenta Donalda Trumpa.
Přiznání vlády, že může za tragédii ukrajinského boeingu se 176 lidmi, se stalo další rozbuškou bouřlivého dění v Íránu. Země zažívala mohutné protirežimní demonstrace už koncem loňského roku.
Americký prezident Donald Trump chystá odpoledne našeho času k útokům delší prohlášení. Na svém twitteru zatím uvedl, že USA mají nejsilnější a nejlépe vybavenou armádu na světě.
Po boku nejvyššího duchovního stáli prezident Hasan Rúhání, nový velitel jednotek Kuds Esmáíl Káaní a další vysoce postavení představitelé islámské republiky.
Tisíce lidí znovu vyšly do ulic v několika íránských městech. Týden trvající protesty proti vládě už mají nejméně 21 obětí. Ve třech provinciích zasahují proti nespokojencům elitní Revoluční gardy.
Chtějí svrhnout moc teokracie a vybojovat si svobodu. Jakou mají šanci, když proti nim stojí nejen režim, ale také odpůrci radikálních řezů? O bouřlivém dění v Íránu se znalcem země Josefem Krausem.