Irové hlasují o zrušení zákazu potratů. ‚Chceme mít právo volby,‘ říkají zastánci liberalizace
Irové v pátek v referendu rozhodnou, zda zruší osmý dodatek ústavy. Ten prakticky zakazuje interrupci. Umělé přerušení těhotenství je v Irské republice možné jen ve velmi výjimečných případech. Čeká se, že výsledek hlasování bude velmi vyrovnaný.
Dublin, krátce před referendem. Jedna ulice, dva tábory lidí. Jedni rozdávají červené letáky se striktním Ne, naproti nim stojí příznivci změny. Na růžových plakátech nesou nápis: Ano.
„Jde o zrovnoprávnění žen. Chceme mít právo volby. V pozadí jsou tradiční náboženské představy, že žena není rovná muži. Že má nižší cenu a menší práva,“ vysvětluje Radiožurnálu šedesátnice Ruth, proč se do kampaně za povolení interrupcí zapojila.
Pro změnu ale chtějí hlasovat hlavně mladší. S přibývajícím věkem vůle ke změně klesá. Do kampaně také promlouvá katolická církev, která je proti zpřístupnění interrupcí.
„Jsem otec a pamatuji si, jaké to bylo, když jsem viděl děti na ultrazvuku, cítil, jak kopou. Myslím, že ve třech měsících už je to malý člověk, má právo na život a teď by mu ho měl někdo bez jeho svolení brát? Myslím, že bychom měli vytvořit legislativu pro opravu vážné případy, kdy je potrat na místě, ale nesouhlasím s tímto návrhem, který je příliš liberální,“ formuluje své výhrady třicátník Paul. Jak sám tvrdí, s vírou nemá jeho postoj nic společného.
Velký pátek v Irsku po více jak 90 letech jinak. Zákaz alkoholu padl, hospody zůstanou otevřené
Číst článek
Interrupce ani po znásilnění
V současnosti nemají v Irsku ženy právo na potrat ani v případě znásilnění nebo při ohrožení zdraví plodu. Lékaři i ženě hrozí za interrupci tresty až 14 let vězení. Každý rok se proto vydá do Velké Británie kolem tří tisíc Irek.
Skutečná čísla mohou být větší. Řada žen trvalé bydliště v Irské republice prostě neuvede a blížící se brexit by mohl představovat nový problém. Zejména pro cizinky žijící v Irsku by se cesta na britské kliniky mohla uzavřít.
„Nechceme, aby byly ženy nuceny cestovat za potraty do zahraničí, nechceme, aby ženy braly tajně potratové pilulky, bez lékařského dohledu. Chceme, aby se přerušení těhotenství v Irsku odehrávala podle zákonných pravidel a bez rizika,“ říká zastánkyně interrupcí Machali.
Páteční referendum bude od roku 1983 už páté v pořadí. Už popáté za posledních třicet let se budou Irové rozhodovat, jestli se přístup k interrupcím uvolní, nebo ne. Příznivci změny věří, že společnost je dnes v mnoha ohledech tolerantnější, odpůrci liberalizace zase doufají, že vše zůstane při starém. Vše rozhodne referendum.